EÚ prisľúbila Sýrii 1,1 mld. eur! Milióny ľudí sú stále v ohrození

Christos Stylianides
Eurokomisár Christos Stylianides vyzýva k ďalšej finančnej podpore. PHOTO: Flickr

Z rozpočtu EÚ a členských štátov putovalo do Sýrie zatiaľ 3,5 mld. eur. K tejto sume sa v roku 2015 pripíše ďalšia miliarda.

Dotácie sa tak oproti minulému roku dvojnásobne zvýšia. Sýriou zmieta kríza od občianskej vojny v roku 2011.Rozsah sýrskej krízy je obrovskou skúškou pre celosvetový záchranný systém. Je potrebné vynaložiť úsilie o zmobilizovanie čo najväčšieho počtu finančných darcov. Veľkou finančnou pomocou z EÚ sa budeme snažiť zmierniť utrpenie sýrskych občanov, povedal Christos Stylianides, komisár EÚ pre humanitárnu pomoc a krízové opatrenia.

K záväznej sume dospeli predstavitelia štátov na medzinárodnej konferencii v Kuvajte. EÚ zároveň zriadila Regionálny trustový fond Madad, cez ktorý podporili členské štáty Sýriu sumou 23 mil. eur. Dotácie budú aj naďalej zvyšovať, eurokomisár vyzýva k ešte väčšej spolupatričnosti.Momentálna situácia v Sýrii je druhou najväčšou humanitárnou tragédiou po 2. sv. vojne. Sýrsky ľud sa na nás spolieha, dodáva Stylianides.

Viac..  Vladimír Bilčík: Prechovávam úctu k právu na život, a rovnako k právu žien na slobodné rozhodnutie o svojom tele

Od vypuknutia občianskej vojny opustilo krajinu 11,5 mil. ľudí. Ďalších 12 mil. je podľa EÚ v bezprostrednom ohrození v epicentre nepokojov. Vyčlenená suma má zabezpečiť humanitárnu pomoc a prispieť k stabilizovaniu situácie v krajine.

O bed

Odporúčame pozrieť

EÚ víta otvorenie ďalších prístupových bodov pre humanitárnu pomoc do Pásma Gazy

Európska komisia (EK) v piatok oznámila, že berie na vedomie a víta vyhlásenie izraelského premiéra …

Consent choices