SDKÚ-DS vyzvala primátorov, aby zakázali zhromaždenia Putinových Nočných vlkov

noční vlci
Noční vlci. PHOTO: Flickr.

Demonštrácia sily a propaganda vojny! To je podľa SDKÚ-DS cieľ jazdy ruských nacionalistov na motorkách, ktorí sa označujú Noční vlci a plánujú o pár dní prejsť aj po slovenských cestách. SDKÚ-DS preto vyzýva samosprávy, aby starostlivo zvážili zákaz zhromaždenia Putinových v mestách či obciach.

Motorkársky gang Noční vlci plánuje zneužiť oslavy konca 2. svetovej vojny  jazdou po Európe. Medzi krajiny, cez ktoré chcú prejsť patrí aj Slovensko. SDKÚ-DS to považuje za provokáciu a pošliapanie pamiatky desiatok miliónov obetí  vojny. Práve mnohí členovia tohto gangu totiž porušovali a porušujú medzinárodné právo, keď bojujú na strane tzv. proruských separatistov na východe Ukrajiny. 

„SDKÚ-DS si ctí slobodu prejavu, rovnako tak aj jeden z pilierov Európskej únie, ktorým je voľný pohyb osôb. Preto ak Putinovi motorkári získajú schengenské víza, nikto by im nemal brániť v pohybe cez členské krajiny. No vzhľadom na zapojenie sa Nočných vlkov do bojov na východe Ukrajiny a leitmotív jazdy, ktorým je demonštrácia sily a propaganda vojny, vyzývame samosprávy, čiže obce a mestá na Slovensku, aby dôkladne zvážili možnosť zakázať ich zhromaždenia na území Slovenska,“ uviedol za SDKÚ-DS predseda jej sekcie spravodlivosti a bezpečnosti Ján Keselý.

Zákon č. 84/1990 Zb. totiž ukladá povinnosť samosprávam zakázať zhromaždenie za podmienok stanovených v paragrafe 10. Ten hovorí, že obec zakáže zhromaždenie, ak by jeho účel smeroval napríklad k výzve popierať alebo obmedzovať osobné, politické alebo iné práva občanov pre ich národnosť, pohlavie, rasu, pôvod, politické alebo iné zmýšľanie, náboženské vyznanie a sociálne postavenie alebo na roznecovanie nenávisti a neznášanlivosti z týchto dôvodov. Ďalšími dôvodmi na zakázanie zhromaždenia je riziko, že dôjde násiliu, či porušovaniu zákonov, ústavy a medzinárodných zmlúv, ktorými je Slovenská republika viazaná. 

Viac..  Deväť európskych krajín pomôže Rumunsku po výbuchoch na čerpacej stanici

„Zapojenie sa členov gangu do bojov na východe Ukrajiny je podľa nášho názoru porušením medzinárodného práva a nesmieme dovoliť, aby bolo Slovensko miestom, kde budú Putinovi motorkári obhajovať či dokonca podnecovať k vojne či ďalšiemu porušovaniu medzinárodného práva. Pretože na to doplácajú len a len nevinní obyvatelia Ukrajiny,“ uviedol predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo.

Text je publikovaný v originálnom znení tlačového oddelenia SDKÚ-DS, bez redakčnej úpravy.

O red

Odporúčame pozrieť

Michal Šimečka: Strašné zločiny na Ukrajine sa dajú prirovnať k tomu, čo sa dialo počas 2.svetovej vojny

Zverstvá spáchané ruskými silami v Buči, Irpine a mnohých ďalších ukrajinských mestách odhaľujú brutalitu vojny …

Consent choices