Tragédie v Stredomorí, igelitky či biopalivá. Aj o tomto hlasoval EP tento týždeň

parlament
Európsky parlament. PHOTO: Flickr.

Tragédie v Stredomorí: Poslanci budú požadovať opatrenia na záchranu životov

Poslanci počas rozpravy s predsedom Európskej komisie Jeanom-Claudeom Junckerom a predsedom Európskej rady Donaldom Tuskom požadovali prijatie konkrétnych opatrení, ktoré by zvrátili vysokú úmrtnosť migrantov a utečencov v Stredozemnom mori. Podľa údajov Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) našlo smrť v jeho vodách len za posledný mesiac viac ako 1.600 ľudí. Parlament prijal v stredu v tejto záležitosti samostatné uznesenie.

Poslanci obmedzia nehospodárne využívanie plastových tašiek

Parlament hlasoval o legislatívnom návrhu, ktorý prinúti členské štáty znížiť spotrebu najrozšírenejších a najviac znečisťujúcich plastových tašiek. Znečistenie vodných útvarov a ekosystémov plastovými taškami predstavuje závažný ekologický problém.

Hlasovanie o prechode na moderné biopalivá
Parlament hlasoval o legislatívnom návrhu, ktorý obmedzí výrobu biopalív z plodín pestovaných na poľnohospodárskej pôde a urýchli prechod na nové palivá vyrobené z alternatívnych zdrojov, akými sú napríklad odpad a riasy. Cieľom nových pravidiel, na ktorých sa predbežne dohodli parlamentní vyjednávači s ministrami členských štátov, je znížiť emisie skleníkových plynov, ktoré sú dôsledkom zvýšeného využívania poľnohospodárskej pôdy na pestovanie plodín pre biopalivá.

Konečné hlasovanie o život zachraňujúcom systéme tiesňového volania z automobilov

Zariadením tiesňového volania, ktoré v prípade nehody automaticky zalarmuje záchranárov, by mali byť od 31. marca 2018 vybavené všetky nové modely osobných automobilov a ľahkých úžitkových vozidiel. Vyplýva to z decembrovej dohody parlamentných vyjednávačov so zástupcami Rady ministrov EÚ, o ktorej budú poslanci hlasovať v utorok. Rada dohodu formálne schválila už 2. marca.

Poslanci budú žiadať sprísnenie alkoholovej stratégie EÚ

Požiadavka na povinné uvádzanie obsahu kalórií a zložiek alkoholických nápojov na ich etikete by mohla byť súčasťou novej stratégie EÚ v oblasti alkoholu, ktorú by Komisia mala predstaviť najneskôr v roku 2016. Vyplýva to z návrhu uznesenia, o ktorom Parlament hlasoval v stredu. Predložený text vyzýva na väčšie úsilie o obmedzenie spotreby alkoholu mladistvými a celoúnijné varovania pred vedením vozidla pod vplyvom alkoholu či požívaním alkoholických nápojov počas tehotenstva.

Viac..  Maroš Šefčovič je šiestym najvplyvnejším Európanom

Rozprava o novom európskom programe pre bezpečnosť

Poslanci sa v utorok popoludní, počas rozpravy s komisárom pre vnútorné záležitosti Dimitrisom Avramopoulosom, vyjadrili k novému európskemu programu pre bezpečnosť. Stane sa tak vzápätí po jeho schválení kolégiom komisárov. Program európskej bezpečnosti, ktorý je aktualizáciou stratégie vnútornej bezpečnosti EÚ, vytýči kľúčové priority a aktivity v oblasti boja proti terorizmu, organizovanému zločinu a počítačovej kriminalite v rokoch 2015-2020.

Inteligentné hraničné kontroly na vstupoch do EÚ: Rozprava s Komisiou a Radou

Predstavuje navrhovaný systém vstupu a výstupu a program registrovaných cestujúcich vhodnú a adekvátnu odpoveď na rastúci počet občanov tretích krajín, ktorí prekračujú hranice EÚ? Túto, ako aj ďalšie otázky súvisiace s dĺžkou uchovávania údajov, ich prístupnosťou pre orgány presadzovania práva a nákladmi na tieto systémy, položili poslanci v utorok predstaviteľom Rady a Komisie.

Nová lesnícka stratégia EÚ: Poslanci budú požadovať lepšie spravovanie lesov a efektívnejšie využívanie lesných zdrojov

Parlament diskutoval o spôsoboch, ako zefektívniť spravovanie lesov v EÚ a podporiť udržateľné využívanie lesných materiálov, vrátane dreva, korku a textilných vlákien. Cieľom novej lesníckej stratégie EÚ by podľa poslancov malo byť zvýšenie konkurencieschopnosti odvetví lesného hospodárstva, čo by sa odrazilo aj na raste zamestnanosti. Svoje návrhy k novej stratégii lesného hospodárstva EÚ zhrnú poslanci do uznesenia, o ktorom Parlament hlasoval v utorok.

Rozprava o masakre na univerzite v Keni a zatknutí Mohameda Nasheeda na Maldivách

Teroristický útok militantov skupiny Al-Šabáb na univerzitu v meste Garissa v Keni, pri ktorom bolo zavraždených 150 študentov, a zatknutie bývalého maldivského prezidenta Mohammeda Nasheeda, budú v stredu popoludní predmetom plenárnej rozpravy.

O ram

Odporúčame pozrieť

Toto je nápad, ktorý pomôže zachrániť ľudské životy na cestách, hovorí Ivan Štefanec

Počuli ste o prednom brzdovom svetle? Aktuálne dianie v europarlamente v štúdiu priblížil poslanec Európskeho …

Consent choices