Grécky parlament schválil kontroverzný plán, štát získa 3 miliardy

Alexis Tsipras
Alexis Tsipras. PHOTO: Flickr.

ATÉNY – Grécky parlament schválil kontroverzný vládny plán, ktorý Aténam umožní dočasne prekonať finančnú krízu. Opatrenie nariaďuje štátnym inštitúciám vrátane nemocníc a škôl previesť všetku voľnú hotovosť na účet centrálnej banky.

Vláda premiéra Alexisa Tsiprasa, ktorá sa potýka s akútnym nedostatkom peňazí, si oficiálne od týchto inštitúcií peniaze požičiava, aby mohla zaplatiť dôchodky a mzdy štátnych zamestnancov.

S opatrením podľa agentúry Reuters napriek počiatočnému odporu, súhlasia aj prefekti a ďalší predstavitelia miestnych samospráv.

Tristočlenný parlament schválil opatrenie väčšinou 156 hlasmi poslancov vládnej koalície ľavicovej SYRIZY a nacionalistických Nezávislých Grékov. Opozícia označila tento krok za neústavný.

Tri miliardy eur

Vláda sa dostane k trom miliardám eur, ktoré môže použiť v nasledujúcich dvoch týždňoch.

Voľná hotovosť má byť v rámci plánu prevedená na grécku centrálnu banku, ktorá za ňu vydá krátkodobé cenné papierer s úrokom 2,5 percenta. „peniaze budú prinášať lepšie úroky (než v bankách),“ povedel zákonodarcom vládny hovorca.

Proti plánom na prevod peňazí do centrálnej banky sa zdvihol odpor medzi starostami obcí a vedúcimi zhruba 1 400 najrôznejších inštitúcií, ktorých činnosť je ochromená. Obecní zamestnanci v piatok na protest proti plánu zorganizovali trojhodinovú stávku.

Viac..  Poľsko: Vstup Ukrajiny do EÚ nesmie uškodiť poľským poľnohospodárom

Dočasné riešenie

Nakoniec ale s prevodom peňazí súhlasili. „Boli sme uistení, že opatrenie je núdzové a dočasné, takže sa v blízkej dobe stane nepovinným,“ prehlásil podľa agentúry Reuters šéf zväzu gréckych regiónov ENPE Kostas Agorastos.

Podľa médií si vláda predlžuje po finančnej stránke život najmenej do 11. mája, kedy má opäť zasadať euroskupina. Teda ministri financií krajín platiacich eurom.

V tej dobe už by malo, aspoň podľa očakávania Atén, padnúť končené rozhodnutie o uvoľnení zostávajúcich 7,2 milárd eur zo záchranného balíka pre Grécko.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O ram

Odporúčame pozrieť

EÚ pomáha Grécku hasiť ničivé lesné požiare

Členské krajiny EÚ zmobilizovali 11 hasičských lietadiel a jeden vrtuľník z rezervy rescEU na pomoc …

Consent choices