Z TTIP majú najviac ťažiť malé a stredné podniky

Cecilia Malmstromová. PHOTO: Flickr.
Cecilia Malmstromová. PHOTO: Flickr.

Transatlantická obchodná a investičná dohoda (TTIP) má významný potenciál pre malé a stredné podniky. Vyplýva to z prieskumu, ktorý mapoval akým problémom musia podniky čeliť pri exporte do USA. Správa konštatuje, že MSP už teraz ťažia z vývozu.

Cecilia Malmströmová, európska komisárka pre obchod, povedala: „Malé a stredné podniky (MSP) sú základom európskej ekonomiky. Spoločnosti  budú môcť  čerpať  výhody z TTIP späť do svojich miestnych komunít, preto  EÚ u USA intenzívne pracujú na dohode. Vypracovaný prieskum poukázal na konkrétne prekážky a problémy, ktoré musíme riešiť.“

 „Malé a stredné podniky môžu ťažiť najviac vtedy, keď znížime netarifné prekážky a byrokraciu. Pracujeme na tom v aj rámci jednotného trhu EÚ a práve preto je dôležité postupovať rovnako pri rokovaniach o TTIP,“ dodala Elżbieta Bieńkowska, eurokomisárka pre vnútorný trh, priemysel, podnikanie a MSP.

Správa konštatuje, že pre MSP je transatlantický obchod už teraz veľkou výhrou V roku 2012 exportovalo do Spojených štátov 150.000 malých a stredných podnikov, ,čo predstavuje 28% z celkového vývozu EÚ. Týka sa to najmä sektorov spojených s potravinami, nápojmi a poľnohospodárstvom, odevmi, textilom či kožou. Rovnako nadpriemerný podiel na vývoze z EÚ zaznamenali aj chemikálie.

Viac..  R. Raši: Krajiny EÚ chcú o jeden rok predĺžiť zúčtovanie starších eurofondov

Prieskum poukazuje aj na problémové aspekty vývozu na americký trh. Práve tie by mohla vyriešiť transatlantická dohoda. Ide o  dodržiavanie technických pravidiel a predpisov pre všetky výrobky či prístup k informáciám o tom, aké nariadenia sa vzťahujú na produkty. Problémom je aj súlad s colnými predpismi, ktoré môžu byť nákladné a pôsobia de facto ako obchodné prekážky alebo rozdielne regulácie v jednotlivých štátoch USA.

Prieskum bol vykonaný v rámci spoločného projektu Generálneho riaditeľstva Európskej komisie pre obchod a pre rast.

O jac

Odporúčame pozrieť

volebne pravo, volby

Prieskum: Tretina Európanov v súčasnosti volí populistické strany

Takmer tretina Európanov v súčasnosti volí populistické, krajne pravicové alebo krajne ľavicové politické strany, pričom …

Consent choices