Predseda EP Martin Schulz sa v Štrasburgu stretol so skupinou jezídov, ktorí boli obeťami Islamského štátu. Do Parlamentu zavítali spoločne s irackou poslankyňou Vian Dakhil. S Martinom Schulzom sa rozprávali o konflikte a humanitárnej kríze v Iraku, následne na čo predseda vyhlásil, že ich situácia ho „veľmi dojala“ a podporuje „ich záujmy i neúnavný boj proti beztrestnosti.“ Podľa irackej vlády bolo od januára do septembra 2014 v rámci Iraku vysídlených približne 1,8 milióna ľudí.
Počet násilností voči menšinám v Iraku dramaticky vzrástol po tom, ako sa niektoré oblasti tejto krajiny dostali do područia Islamského štátu (IS). Okrem iných sú tak ohrození i jezídi, ktorých viera obsahuje prvky viacerých náboženstiev. Vian Dakhil, ktorá je jedinou kurdskou jezídskou poslankyňou v irackom parlamente, žiadala Martina Schulza o „humanitárnu pomoc pre 420 tisíc jezídskych utečencov v oblasti Kurdistanu.“
Ostatní žiadajú o „pomoc pri oslobodení 5000 žien, starších mužov a detí, ktoré uniesol IS.“ Ženy a dievčatá, ktoré znásilňovali a zotročovali jeho bojovníci, potrebujú psychologickú pomoc.
Dvadsaťdvaročná Dilyar Saeed, ktorú IS držal v zajatí viac ako dva mesiace, opisuje surové vyvražďovanie ľudí v oblasti, z ktorej pochádza. IS tak pozabíjal celú jej rodinu. Parlament by mal podľa nej tieto ohavnosti uznať ako genocídu. „Ženy a mužov oddelili a mužov poslali na popravu. Ženy si nechali v zajatí a niektoré z nich sexuálne zneužívali,“ hovorí.
S Martinom Schulzom sa rozprávala aj 83-ročná Aisha Taha Othman, ktorá v boji proti IS prišla o troch synov. Odporcovia IS potrebujú podľa nej poriadne zbrane. Zároveň prosila o lekársku pomoc pre ťažko zranených pašmergov.
Jej preživší syn Khorsheed Mawlud zdôraznil potrebu boja proti IS. „V mene obyvateľov Kurdistanu vás prosíme o sofistikovanejšie zbrane, nech môžeme obrániť našu zem i našu dôstojnosť,“ povedal. IS je podľa neho „barbarská organizácia, ktorá nerešpektuje žiadne ľudské práv. Dopustila sa nechutných zverstiev nielen voči kurdským jezídom, ale i voči kresťanom.“
Začiatkom mája bolo oznámené že militanti IS zabili niekoľko stoviek jezídskych väzňov. Martin Schulz po svojom minulotýždňovom stretnutí s predstaviteľmi jezídov znovu pripomenul, že náboženskú slobodu nesmieme spochybňovať. Svedectvá obetí by si rád želal zdokumentovať.