Materská dovolenka: Posledná šanca niečo urobiť

Materská dovolenka je v Európe dôležitou súčasťou života a základnou pre rovnováhu medzi kariérou a rodinou. Členské štáty EÚ ju uplatňujú dosť odlišným spôsobom a jednotlivé vlády od roku 2008 blokujú pokusy o zlepšenie spoločných štandardov. Európska komisia už varovala, že pokiaľ nedôjde k žiadnemu pokroku, svoj návrh stiahne. Poslanci rokujú a hlasujú o uznesení, v ktorom vyzývajú členské štáty k obnoveniu rokovaní.

Súčasná legislatíva a jej navrhované zmeny

Na úrovni EÚ upravuje materskú dovolenku smernica z roku 1992, ktorá stanovuje minimálnu dobu materskej dovolenky na 14 týždňov, z čoho dva týždne sú povinné. Príspevok počas materskej dovolenky upravujú vnútroštátne právne predpisy. Komisia prišla s návrhom na revíziu tejto smernice, podľa ktorého by mala materská dovolenka trvať minimálne 18 týždňov, z čoho by bolo 6 týždňov povinných. Návrh takisto požaduje, aby ženy počas celého trvania materskej dostávali príspevok vo výške svojho plného platu. V roku 2010 poslanci požadovali predĺženie materskej dovolenky na najmenej 20 plne platených týždňov, z ktorých by si ženy museli povinne vybrať 6 týždňov po narodení dieťaťa.

Ako to vyzerá v členských štátoch

V súčasnej dobe sa dĺžka materskej dovolenky zo štátu na štát podstatne líši. V niektorých krajinách je to 14 týždňov, inde 28 a sú aj krajiny, kde môže za určitých podmienok trvať až 52 týždňov. Nie všade je materská dovolenka plne platená. Líši sa aj dĺžka jej povinnej časti.

Viac..  EK schválila slovenské opatrenia na podporu zamestnateľnosti po zatvorení uhoľných baní

Posledná šanca niečo urobiť

Minulý rok v decembri, potom ako bol návrh v Rade zablokovaný viac ako štyri roky, dala Komisia Rade a Parlamentu ďalších šesť mesiacov na to, aby sa pokúsili o dosiahnutie dohody. Poslanci, Rada a Komisia budú preto o budúcnosti právnych predpisov diskutovať na plenárnom zasadnutí v utorok 19. mája. Deň na to bude parlamentné plénum hlasovať o uznesení, ktoré vyzýva k obnoveniu rokovaní.

Plenárnu debatu môžete sledovať v priamom prenose v utorok od 20:00, plenárne hlasovanie v stredu od 12:00.

O ram

Odporúčame pozrieť

Lexmann

Miriam Lexmann: Materská a rodičovská nie sú dovolenky, musia sa prejaviť aj v dôchodku

Materská a rodičovská dovolenka musí byť adekvátna a zohľadnená aj v dôchodku, seniori naň môžu nastúpiť dobrovoľne a osoby …

Consent choices