putin
Vladimir Putin, ruský prezident. PHOTO: © European Union, 2015

Rusko vydalo zoznam neželaných návštevníkov, politikov z Európy

MOSKVA – Rusko odovzdalo Európskej únii zoznam s 89 európskymi politikmi a vojenskými činiteľmi, ktorým neumožní vstup do krajiny, ako prejav dôvery. Prehlásil to nemenovaný vysoký predstaviteľ ruského ministerstva zahraničných vecí. Podľa neho zverejnenie zoznamu ukazuje to, že Brusel chcel dokument využiť na politické divadlo.

„Zoznam bol odovzdaný našim európskym partnerom ako výraz dôvery a jeho zverejnenie môže priťažiť svedomiu dotknutých strán,“ povedal zmienený predstaviteľ ruskej diplomacie. Informácie zverejnila ruská agentúra TASS.

Politická šou?

„Jedna vec ale nie je jasná. Chceli naši európski kolegovia zoznam kvôli tomu, aby zmiernili problémy možných nechcených osôb, alebo aby zinscenovali ďalšiu politickú šou?“ dodal diplomat.

Na čiernej listine, ktorá nebola oficiálne publikovaná, sú štyria Česi. Zoznam zverejnila fínska televízia YLE. Diplomacia Európskej únie v sobotu označila výber predstaviteľov, ktorým bol vstup do Ruska odoprený, za svojvoľný a neopodstatnený. Brusel vyzval Moskvu, aby upresnila kritériá, ktoré pre výber osôb použila. Obdobne sa vyjadrili aj členské krajiny Európskej únie.

Rusko vydalo zoznam neželaných návštevníkov, politikov z Európy

MOSKVA – Ruskov vydalo zoznam európskych politikov, ktorým zakázalo vstup na svoje územie. Uviedol…

Odpoveď na sankcie

Diplomat citovaný agentúrou TASS nechcel vznik zoznamu nijako komentovať. Uviedol len, že ide o „odpoveď na sankčnú kampaň, ktorú vo vzťahu k Rusku vedú niektoré štáty EÚ na čele s Nemeckom.“

Viac..  Nové pravidlá EÚ na ochranu kritických hlasov pred súdnym zastrašovaním

„Chceme sa zdržať komentárov k menám ľudí, ktorým bol vstup do Ruskej federácie zakázaný. Aj napriek tomu, že sa mená objavili v niektorých médiách,“povedal ruský diplomat. „Zároveň potvrdzujeme, že obdobný zoznam sme odovzdali našim európskym partnerom,“ dodal.

Prekročenie hraníc

Dodal taktiež, že Rusko už pred časom upozornilo krajiny, ktoré voči Moskve uvalili sankcie, že ich zástupcovia by si pred cestou do Ruska na konzulátoch mali overiť, či nebudú mať s prekročením hraníc problémy.

„Naši partneri ale taký postup neuprednostnili a požiadali nás, aby sme sa informovali cez diplomatické kanály,“ povedal.„V zhode s tým sme im postúpili zmienené zoznamy.“

Viac sa dozviete na spravodajskom porátli www.noviny.sk.

O red

Odporúčame pozrieť

Ivan Štefanec: Putin demaskoval Fica, Slovensko zažíva hanbu

Vladimir Putin počas svojej každoročnej veľkej tlačovej konferencie pochválil Fica s Orbánom. Podľa ruského prezidenta …

Consent choices