Obama: Putin chce vrátiť sovietsku slávu, ničí tým Rusov

BERLÍN – Americký prezident Barack Obama na summite G7 v Nemecku nešetril slovami kritiky na ruského prezidenta Vladimria Putina. Šéfa Kremľu obvinil, že ohrozuje ruskú ekonomiku pri pokusoch oživiť sovietske impérium.

Vo svojom prejave na summite G7 Obama vyhlásil, že USA rozšíria sankcie voči Rusku, ak Vladimir Putin nezmení svoj agresívny prístup, píše The Guardian.

„Musí sa rozhodnúť,“ povedal americký prezident. „Bude aj naďalej ničiť ruskú ekonomiku a pokračovať v izolácii svojej krajiny v snahe obnoviť slávu sovietskeho impéria, alebo uzná, že veľkosť Ruska nezávisí od porušovania územnej celistvosti a suverenity iných krajín?“ pýta sa Obama.

Tvrdé slová

Spomedzi lídrov siedmich popredných ekonomík sveta, ktorí sa už druhý rok po sebe stretli bez Putina, zazneli najtvrdšie slová proti Rusku práve z úst Obamu pripisujúceho politike Kremľa spôsobovanie značného utrpenia obyvateľom krajiny.

Pretrvávajúce vylúčenie ruského prezidenta zo skupiny známej predtým ako G8 medzitým Kremeľ bagatelizoval s tým, že uprednostňuje „iné formáty“.

Viac..  Politico: Chystaná správa EK o pokroku kandidátov poteší Ukrajinu a Moldavsko

Lídri G7, ktorí vylúčením Ruska reagovali na minuloročné anektovanie Krymu, venovali počas nedeľňajšej večere viac ako dve tretiny času debate o kríze na Ukrajine a ďalšom postupe voči Moskve.

Sprísnenie sankcií

Nemecká kancelárka Angela Merkelová v úlohe hostiteľky sa vyjadrila, že sankcie voči Rusku bude možné stiahnuť v prípade, že spolu s proruskými separatistami na východe Ukrajiny v plnej miere dodrží mierovú dohodu uzavretú začiatkom roka v Minsku.

Upozornila ale, že v prípade nepriaznivého vývoja sú EÚ a USA sú pripravení sankcie naopak sprísniť.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O ram

Odporúčame pozrieť

Putin: Rusko nemá s európskou spoločnosťou žiadny konflikt

Ruský prezident Vladimir Putin uviedol v piatok v príhovore na kultúrnom fóre v Petrohrade, že …

Consent choices