Do Junckerovho balíka vložíme 400 miliónov eur, budeme z neho aj brať

BRATISLAVA – Bude nás to stáť 400 miliónov, ale sľubujeme si od toho veľa. Ide o európsky fond pre strategické investície, známy pod názvom Junckerov balík, či batoh. Sme aj jedna z prvých krajín únie, ktorá sľúbila prostriedky.
Junckerov investičný batoh je plný miliárd a má pomôcť Európe. Na Slovensku ho odprezentovali dvaja eurokomisári, z toho jeden náš, Maroš Šefčovič.  Treba doňho čosi aj vložiť.

„Slovenská republika patrí k prvým siedmim krajinám, ktoré už povedali áno a chceme prispieť sumou 400 miliónov eur,“ povedal premiér Robert Fico. Junckerov balíček má nakopnúť investície, ktoré sú v Európe stále nižšie ako pred krízou. U nás napríklad o 15 percent.

Naštartovanie investícií

„V EÚ je síce množstvo likvidity, chýba však rizikový kapitál na naštartovanie investícií,“ myslí si minister financií Peter Kažimír. „Majú dopĺnať financie tam, kde je to ťažko financovateľné súkromne, ale inak sú tie projekty biznisovo živé, návratné,“ vysvetľuje Fico.

„Budú poskytnuté súkromným investorom,“ hovorí Kažimír. Slovensko chce z balíka financovať plánovaný plynovod Eastring, či vládne mestečko. Projektov je však v pláne oveľa viac. „Budovanie vládneho mesta, kde chceme zjednodušiť administratívu,“tvrdí premiér.

Viac..  EÚ v rámci dohody s Britániou navrhla pomoc pre sektor elektromobilov a batérií

Šikovnosť

Ako pri eurofondoch, aj tu bude záležať na tom, ako budeme šikovní. Konkrétne pri eurofondoch príkladom ísť nemôžeme. „Verím, že nebudeme určite stratoví,“ hovorí europoslanec Maroš Šefčovič.

V rámci celého balíčka majú byť v únii v najbližších troch rokoch zmobilizované súkromné a verejné investície vo výške 315 miliárd eur.

Z európskych peňazí by konečne mohla ťažiť aj Bratislava. Pri projektoch, na rozdiel od eurofondov, nebude totiž záležať na tom, aký región o financie žiada. Či chudobný, alebo bohatý.

Viac sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk/Richard Juriš.

O red

Odporúčame pozrieť

Europoslanci Jurzyca a Štefanec: Robert Fico si dovolil urobiť to, čo si nedovolil urobiť žiadny slovenský premiér

Slovenskí europoslanci žiadajú spoločným listom podpredsedníčku Európskej komisie Věru Jourovú preveriť, či sú kroky predsedu …

Consent choices