Euro alebo drachna: Lídri eurozóny rozhodujú o Grécku

BRUSEL/ATÉNY – O osude Grécka sa v týchto chvíľach rozhoduje v Bruseli. Krízový summit by mal dať definitívnu odpoveď na to, či Atény zostanú v eurozóne, alebo nedokážu splatiť svoje záväzky a vypadnú z elitného klubu.

Grécky premiér Alexis Tsipras predložil veriteľom nový návrh reforiem. Európska komisia ho považuje za „dobrý základ pre pokrok“, uviedol Martin Selmayr, šéf úradu Jeana-Clauda Junckera.

Reštrukturalizácia dlhu

Základom akejkoľvek dohody o riešení gréckej dlhovej krízy musí byť program, s ktorým vládna strana Syriza zvíťazila v januárových parlamentných voľbách, vyhlásil námestník gréckeho ministra práce Dimitris Stratoulis.

Súčasťou dohody s medzinárodnými veriteľmi musí byť aj reštrukturalizácia dlhu Grécka. Stratoulis tiež zopakoval, že Atény odmietajú škrty dôchodkov a miezd.

„Ak má byť dohoda, musí byť v súlade s volebným programom strany Syriza,“povedal.

Mimoriadny summit členov eurozóny zvolal do Bruselu predseda Európskej rady Donald Tusk. Zúčastní sa ho aj slovenský premiér Robert Fico. Lídri Únie budú na spoločnom rokovaní hľadať východiská zo súčasnej gréckej dlhovej krízy s cieľom posilniť a stabilizovať ďalší vývoj v eurozóne.

Na pokraji bankrotu

Grécko sa v roku 2010 ocitlo na pokraji štátneho bankrotu a krajina musela požiadať o finančnú pomoc. Od Európskej únie a Medzinárodného menového fondu získali Atény dva úverové programy v celkovom objeme zhruba 240 miliárd eur. Poslednú splátku z existujúceho programu veritelia odmietajú uvoľniť až do zhodnotenia reformných plánov novej vlády.

Viac..  Aktivisti kritizujú podmienky na kožušinových farmách v EÚ a žiadajú ich zákaz

Rozhovory viaznu na nezhodách medzi Gréckom a veriteľmi týkajúcich sa rozpočtových cieľov, dôchodkov a reforiem na trhu práce. Platobná neschopnosť hrozí Grécku už koncom tohto mesiaca, kedy majú Atény splatiť Medzinárodnému menovému fondu dlžnú čiastku v celkovej výške 1,6 miliardy eur.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk/Richard Juriš.

O ram

Odporúčame pozrieť

Eurobarometer: euro a Mechanizmus na podporu obnovy a odolnosti majú naďalej podporu verejnosti

Podľa najnovšieho prieskumu Eurobarometra, ktorý uskutočnila Európska komisia, je verejná podpora eura naďalej veľmi silná. Z prieskumu …

Consent choices