Brusel nemá pre Grécko nový návrh, odkazuje Európska Komisia

ATÉNY/BRUSEL – Európska komisia v pondelok nepredloží nové návrhy na riešenie gréckej dlhovej krízy. Pre agentúru Reuters to uviedla hovorkyňa Komisie. Spochybnila tým skoršie optimistické vyjadrenie európskeho komisára Pierra Moscoviciho.

Moscovihi uviedol, že Grécko a jeho veriteľov delí od dohody len „niekoľko centimetrov“. O ďalšom postupe má podľa neho informovať predseda Komisie Jean-Claude Juncker. Najnovšie návrhy Komisie sú známe a boli zverejnené, dodal Moscovici.

Rozhovory medzi Gréckom a veriteľmi pritom cez víkend zlyhali. Atény zároveň musia 30. júna splatiť Medzinárodnému menovému fondu približne 1,6 miliardy eur.

Podľa Moscoviciho je potrebné urobiť všetko pre udržanie Grécka v eurozóne. „Musíme nájsť kompromis,“ povedal.

Grexit nebude koniec sveta

Stále existuje šanca, že Grécko prijme ponuku zostať v eurozóne. Ak sa tak ale nestane, nebude to koniec sveta, uviedol pre denník Handelsblatt európsky komisár Günther Oettinger.

„Ponuka pre Grécko na zotrvanie v eurozóne stále platí, ak však nebude mať úspech, nebude to znamenať koniec sveta,“ povedal Oettinger.

Zároveň dodal, že ak Grécko eurozónu opustí, teda ak nastane takzvaný grexit, krajina by sa mohla revitalizovať do desiatich rokov do takej miery, že „návrat do menovej únie by bol určite možný“.

Kapitálové kontroly

Európska komisia v pondelok schválila Grécku zavedenie kapitálových kontrol. V záujme gréckej ekonomiky, eurozóny, ako i spoločného európskeho trhu ale je, aby sa slobodný pohyb kapitálu obnovil tak skoro, ako to len bude možné, uviedol eurokomisár pre finančnú stabilitu, finančné služby a kapitálové trhy Jonathan Hill.

Grécko v nedeľu zatvorilo banky a zaviedlo kontroly pohybu kapitálu. Výbery z bankomatov, ktoré začnú opäť fungovať v utorok, sú obmedzené na 60 eur denne.

Viac..  J. Nagel: Eurozóna nad infláciou ešte nevyhrala, ďalší pokles bude pomalší

Víkend v bankomatoch

Mnohí Gréci strávili víkend tým, že hľadali funkčné bankomaty, aby si vybrali čo najviac peňazí v čase neistoty a strachu z budúcnosti.

„Netuším, čo sa stane,“ povedala agentúre AFP Aténčanka Vula.

V centre hlavného mesta najmenej desať bankomatov nemalo žiadnu hotovosť. Gréci a tiež turisti prechodili viacero ulíc, aby našli bankomat, ktorý im peniaze vydá.

„Vyskúšala som mnoho bankomatov – päť, šesť, osem, desať – neviem, koľko presne,“ povedala Vula potom, čo sa jej nepodarilo dostať peniaze z ďalšieho zariadenia. „Som nervózna, smutná a nahnevaná na vládu. Zatiahli Grécko do veľmi nebezpečného dobrodružstva,“ dodala.

Stovky ľudí

Pri jednom z bankomatov sa vytvoril rad z viac než stovky ľudí. „Máme strach, čo bude, keď sa banky neotvoria. Potrebujeme peniaze na nájomné a denné výdavky,“ uviedla jedna zo žien čakajúcich v rade.

„Z tejto situácie mám veľké obavy. Musíme sa postarať o seba. Už posledné mesiace boli veľmi divné, ale nič podobného, ako sa deje teraz, sa ešte nestalo,“dodala.

Podľa gréckeho anonymného zdroja má v súčasnosti len 40 percent bankomatov v krajine ešte bankovky.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk/Richard Juriš.

O ram

Odporúčame pozrieť

eurozona

Spotrebitelia v eurozóne zvýšili inflačné očakávania

Domácnosti v eurozóne očakávajú, že inflácia zostane nad dvojpercentnou cieľovou hodnotou Európskej centrálnej banky (ECB) …

Consent choices