Zahájenie plenárneho zasadnutia: Spomienka na Srebrenicu

Európsky parlament si v pondelok minútou ticha pripomenul brutálny masaker 8.000 mužov a chlapcov v bosnianskom meste Srebrenica, ku ktorému došlo pred dvadsiatimi rokmi.

„Tento akt genocídy bol jedným z najhorších vojnových zločinov v Európe od konca druhej svetovej vojny. Nikdy k nemu nemalo dôjsť a naša spoločná neschopnosť zabrániť mu nás všetkých zahanbuje,“ uviedol na úvod plenárneho zasadnutia predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz, ktorý zároveň vzdal hold obetiam masakru a v mene Parlamentu vyjadril hlbokú sústrasť rodinám obetí.

„Nikdy nesmieme na Srebrenicu zabudnúť, nakoľko k zmiereniu môže dôjsť až po uznaní utrpenia a bolesti,“ vyhlásil Martin Schulz. „Otrávená rétorika a populistické podnecovanie k etnickým čistkám pripravili pôdu na prekresľovanie hraníc, ktoré popieralo multietnické korene a náboženskú rôznorodosť Balkánu,“ uviedol predseda Európskeho parlamentu.

„Všetci musíme dbať o to, aby nedochádzalo k oživovaniu starých démonov a opätovnému podnecovaniu týchto svárov,“ varoval predseda Schulz. „Dvere Európy sú otvorené pre tých, ktorí sa vyberú na cestu demokracie a právneho štátu, spoločne si uvedomujúc, že zmierenie je pre bezpečnosť a spoluprácu na západnom Balkáne životne dôležité,“ dodal.

Európsky parlament bude na pietnom akte v Srebrenici dňa 11. júla zastupovať jeho podpredsedníčka Ulrike Lunacek (Zelení/EFA, AT).

Viac..  Europoslanci Jurzyca a Štefanec: Robert Fico si dovolil urobiť to, čo si nedovolil urobiť žiadny slovenský premiér

Parlament bude o masakre v Srebrenici diskutovať vo štvrtok o 8h30. Napoludnie v ten istý deň prijme v tejto súvislosti uznesenie.

Zmeny programu plenárneho zasadnutia

Utorok

Vyhlásenia Rady a Komisie k záverom Európskej rady z 25. – 26. júna a rozprava o súčasnej situácii v Grécku boli presunuté na stredu dopoludnia.

Streda

Vyhlásenie Komisie a rozprava k jej pracovnému programu na rok 2016 boli presunuté na utorok popoludní.

Štvrtok

Do programu bola zaradená rozprava a hlasovanie o uznesení v súvislosti s 20. výročím masakru v Srebrenici.

Rozprava a hlasovanie k uzneseniu o ľudských právach a technológiách v tretích krajinách boli presunuté na septembrové plenárne zasadnutie.

Odchádzajúci poslanci

Jörg Leichtfried (S&D, AT), rezignoval k 24. júnu

O ram

Odporúčame pozrieť

Toto je nápad, ktorý pomôže zachrániť ľudské životy na cestách, hovorí Ivan Štefanec

Počuli ste o prednom brzdovom svetle? Aktuálne dianie v europarlamente v štúdiu priblížil poslanec Európskeho …

Consent choices