kaliňák

Slovensko podpísalo memorandum, dočasne príjme azylantov z Rakúska

VIEDEŇ – Slovensko v utorok formálne potvrdilo, že dočasne poskytne ubytovanie až päťsto utečencom, ktorí požiadali o azyl v susednom Rakúsku. Príslušné memorandum podľa agentúry APA podpísali vo Viedni ministri vnútra oboch štátov Robert Kaliňák a Johanna Mikl-Leitner.
Dohoda má pomôcť Rakúsku so zvládnutím veľkého množstva utečencov, ktorí do krajiny prišli v rámci veľkej migračnej vlny smerujúcej do Európskej únie najmä z Blízkeho východy a severu Afriky.

Pomoc Rakúsku

Podľa Kaliňáka ide predovšetkým o pomoc Rakúsku s nedostatkom ubytovacích kapacít pre migrantov.

Utečenci z Rakúska by mali byť ubytovaní v Gabčíkove na juhu Slovenska, ktoré leží približne 60 kilometrov juhovýchodne od Bratislavy.

Obyvatelia tejto obce, kde už boli migranti ubytovaní v minulosti, informáciu prijali s nevôľou.

Príchod už v auguste

Podľa rakúskej tlačovej agentúry má 250 utečencov z rakúskeho utečeneckého tábora Traiskirchen prísť na Slovensko už v auguste. Zvyšných 250 príde v septembri.

Viac..  Komisia oznamuje humanitárnu pomoc vo výške 1,8 miliardy eur na rok 2024

„Pre Rakúsko dohoda znamená malú úľavu a skutočne veľký signál solidarity Slovenska,“

Na základe dohody Slovensko poskytne azylantom ubytovanie a potrebné zaistenia, vrátane stravy. Rakúsko, ktorému zostane na starosti azylové konanie s týmito migrantmi, ponesie náklady spojené s prepravou, lekárskym zabezpečením a zaistením bezpečnosti. Konkrétne čiastky ale Kaliňák, ani Mikl-Leitner neuviedli.

Viac sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O red

Odporúčame pozrieť

G. Meloniová: Reforma azylového systému EÚ nie je udržateľným riešením migrácie

Talianska premiérka Giorgia Meloniová nepovažuje navrhovanú reformu azylového systému Európskej únie za udržateľné riešenie neriadenej …

Consent choices