Spolupráca
Americký prezident Barack Obama hovoril telefonicky so svojim tureckým proťajškom Tayyipom Erdoganom. Zhodli sa na spolupráci v „zastavení prílivu zahraničných bojovníkov“ a zaistení 900 kilometrového úseku hranice, uviedol Biely dom.
Tureckí predstavitelia sa domnievajú, že útočníkom v meste Suruç bol 20-ročný Turek, ktorý vlani cestoval do Sýrie so skupinou podporujúcou Islamský štát.
„Kritické úseky hranice sme identifikovali. Prioritou bude zabezpečiť tieto oblasti technologicky,“ povedal podpredseda vlády a tiež jej hovorca Bülent Arınç.
Cez Turecko
Tisíce prívržencov cestujú v posledných rokoch práve cez Turecko, aby sa dostali do Sýrie a Iraku a pridali sa tam k Islamskému štátu. Niektorým pomáhajú aj tureckí prevádzači, ktorí sympatizujú s bojovníkmi.
Kritici vlády tvrdia, že konať sa začalo neskoro.
Vláda sa rozhodla postaviť stopäťdesiatkilometrový „modulárny múr“ pozdĺž hranice. Tiež chce posilniť drôtené ploty.
Ozbrojené sily už začali s kopaním 365-kilometrovej priekopy. Nasadili tiež 90 percent dronov a prieskumných lietadiel, ktoré majú zisťovať situáciu na hranici so Sýriou.
Turecké ozbrojené sily posilnili bezpečnosť pozdĺž hranice už v minulých týždňoch, keď sa boje zintenzívnili. Približne polovica obrnených vozidiel stráži hranice krajiny. Polovica z vojenského personálu, ktorá predtým strážila hranice s Irakom, Iránom, Arménskom, Gruzínskom, Grécko a Bulharskom, sa premiestnila k Sýrii.
Zabití radikály
Turecké vojenské lietadlá v piatok zaútočili na pozície radikálov z Islamského štátu na sýrskom území. Tridsaťpäť ich zabili, informovala turecká agentúra Dogan. Podľa úradu tureckého premiéra lietadlá odpálili rakety z tureckého vzdušného priestoru.
Stroje F-16 zasiahli tri ciele v rámci leteckej operácie, ktorá bola podľa denníka Hürriyetodvetou za štvrtkový útok na tureckých vojakov.
Žiadna novinka
Bariéry, ploty či múry medzi krajinami, nie sú vo svete ničím neobvyklým. Medzi Čínou a Macao postavili plot ešte v 19. storočí. Jeho dĺžka je 340 metrov. Taktiež medzi Kóreami je v demilitarizovanom pásme postavený hraničný plot. Jeho dĺžka je 248 kilometrov.
Osemdesiatmetrová bariéra vyrástla v roku 1963 aj v cyperskej metropole Nikosia. Samotný Cyprus je rozdelený od roku 1974, kedy severnú časť obsadili tureckí vojaci v reakcii na štátny prevrat cyperských Grékov, ktorí chceli ostrov pripojiť k pevninskému Grécku.
V máji 2015 dostavali 30 kilometrov dlhý a tri metre vysoký plot na bulharskej stanici s Tureckom.
Viac sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk