tank

Slovenskí lekári v ohrození. Pôsobia v zóne, ktorú bombarduje Turecko

BAGDAD/BRATISLAVA – Turecko zaútočilo na provinciu Kurdistan, kde pôsobia aj slovenskí lekári. Tí mali veľké šťastie, pretože v čase náletov odišli do hlavného mesta Erbil. Slovákov v Iraku navštívil štáb TV JOJ.Zatiaľ sme v poriadku. Mal som včera telefonát a z toho chlapíka išiel strach,“ hovorí vedúci misie v Duhoku Peter Pagáč.Slovákov v napadnutej oblasti pred niekoľkými dňami navštívil aj štáb TV JOJ.
Pracujú v ťažko dostupných horách, doslova na dohľad jednotiek Islamského štátu.

„Človek, keď má strach, nemôže pracovať v takýchto podmienkach. Preto robím všetko preto, aby som strach nemal,“ priznáva Pagáč.

Hrozba islamistov

Utečenecký tábor sa nachádza len desať minút od oblasti, ktorú kontroluje ISIS. „Mám strach, obrovský,“ hovorí obyvateľ tábora Hassad.

„Pomáhame svojim kolegom, aby strach nemali, odbúrali ho a venovali sa iba práci, to znamená minimálne sledujeme správy,“ vysvetľuje Pagáč.

Slovenských pracovníkov v tamojších horách si ľudia veľmi vážia.

Traja Slováci, pracovníci Univerzity svätej Alžbety v Bratislave, v tamojšom utečeneckom tábore otvárajú ordináciu. Pre utečencov sú hrdinovia, znamenajú pre nich spásu. V tomto tábore budú liečiť ako jediní. Rady tu boli ešte pred otvorením.

„Ľudia s receptom od lekára prídu sem. Máme tu vlastného farmaceuta, ktorý už má pripravené priestory na lieky,“ opisuje Pagáč.

Viac..  Dohoda o zákaze všetkých zostávajúcich zámerných použití toxickej ortuti v EÚ

Ľudia ich považujú za záchrancov. „Majú infekčné ochorenia, žalúdočné problémy, ekzémy. Chýba tu voda momentálne asi štyri, päť dní,“ približuje situáciu Pagáč.

Ďalší Slováci pôsobia v Erbile hlavnom meste Kurdistanu, ďaleko od hôr, kde sa bojuje. Tí sú v poriadku. Fungujú tu už niekoľko mesiacov. „Je to pre mňa zaujímavá skúsenosť,“ hovorí slovenská lekárka Jana.

Práca v takýchto podmienkach a v neustálom ohrození sa podľa nich nedá robiť len pre peniaze. Tvrdia, že to je poslanie. „Snažím sa pomáhať ľuďom, ako je to možné,“ potvrdzuje šéf slovenskej kliniky v Erbile Michal Hlačina.

Viac sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O red

Odporúčame pozrieť

Skripek

Europoslanec Branislav Škripek odovzdal prezidentovi A. Kiskovi knihu „Odhaľovanie Islamu“

Som veľmi rád, že pán prezident zaviedol tradíciu stretnutí s europoslancami za Slovensko a zaujíma …

Consent choices