Odveta Rusov za sankcie. Nechcú holandské kvety

BRUSEL/MOSKVA – Rusi plánujú zakázať dovoz tulipánov z Holandska. Mnohí si myslia, že ide o odvetu pre pokračujúce sankcie Bruselu voči Moskve. Rusi ale oficiálne hovoria o tom, že sú holandské kvety nekvalitné.Po zákaze dovozu jabĺk, mliečnych výrobkov sa teraz hovorí o vojne kvetov. Podľa oficiálnych vyjadrení ruských orgánov totiž holandské kvety obsahujú škodcov a ohrozujú tak ruské hospodárstvo. Len v minulom roku doviezli Rusi z Holandska kvety za 220 miliónov dolárov.„Či sa jedná o takzvané nekvalitné mäso z Poľska, alebo nekvalitnú zeleninu z niektorých krajín, alebo nekvalitné ovocia z Poľska, tak tentokrát sú to nekvalitné tulipány z Holandska. Je to jednoducho politická hra určená pre domáceho voliča,“ myslí si bezpečnostný analytik Jaroslav Naď.

Nechcú európske potraviny

Nejde len o kvety. Rusi uvažujú, že zakážu dovoz aj európskej čokolády. Povedal to hovorca úradu pre dozor nad kvalitou potravín Alexej Alexejenko pre denník Gazeta.

„Nepôjde tak len o zákaz dovozu čokolády, ale aj kvetín. Máme mnoho
ponúk na dovoz kvetov z Latinskej Ameriky,“
vyhlásil.

Podobné sankcie ale zasiahli množstvo výrobných fabrík v EÚ. Protiruské sankcie sú v súčasnosti platné do konca januára budúceho roka. Podľa odborníkov sa tak dovtedy ešte môže sortiment zakázaných výrobkov rozšíriť.

Viac..  Čína hrozí EÚ žalobou pred WTO v súvislosti s clami na elektromobily

Viac sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O red

Odporúčame pozrieť

Europska unia

EÚ zvažuje ďalší balík protiruských sankcií zameraný na tretie krajiny

Členské krajiny Európskej únie budú v priebehu tohto týždňa diskutovať o 11. balíku sankcií v …

Consent choices