Prijať alebo neprijať utečencov? Je to oveľa širšia téma, tvrdí UEF

Pred pár dňami, 15. júla 2015, sa na utečeneckú tému diskutovalo v centre hlavného mesta, v kaviarni Gorila.sk Urban Space, kde svoj životný príbeh so všetkými nástrahami a strasťami vyrozprával jeden z nich. Utečenec z Afganistanu, Rohullah Naikzad, svojím krátkym vstupom do diskusie poukázal na to, že utečenecká problematika je oveľa širšou témou a nestojí len na samotnom rozhodnutí prijať alebo neprijať utečencov.

Diskusiu s názvom „Migranti – hrozba alebo príležitosť pre EÚ?“ na tak aktuálnu tému sa rozhodli pripraviť dve pro-európske mimovládky, Únia európskych federalistov v spolupráci s Mladými priateľmi Európy v Slovenskej republike, ktorým táto téma nie je ľahostajná. Na otázky typu, či je pre nás, Slovákov, migrácia naozaj hrozbou, ako vnímajú migrantov občania EÚ a aké scenáre ďalšieho vývoja sú v danej problematike možné, diskutovali politológ a rektor Akadémie médií Eduard Chmelár, poslanec NRSR a člen klubu OĽANo Jozef Viskupič a právnička a zástupkyňa Ligy za ľudské práva Barbora Meššová,

Okrem diskutujúcich prijal pozvanie už spomínaný Rohullah, ktorý sa za krátku dobu 9 mesiacov svojho pobytu na Slovensku, stihol aj čo to naučiť po slovensky a publiku sa preto prihovoril v slovenčine. Rohullah sa predstavil: “Mám 24 rokov a som študentom medzinárodných vzťahov na Univerzite Komenského v Bratislave. V Afganistane som študoval a pracoval, ako lektor angličtiny s platom 1300 €, pričom na Slovensku si privyrábam tým istým spôsobom, no za 2 € na hodinu.„

Na otázku prečo sa rozhodol práve pre Slovensko a nie pre našich susedov Čechov či ešte o kúsok ďalej pre Nemecko odpovedal jednoducho: „Inde by som sa tak ako u nás nikdy neuplatnil a na Slovensku vidím príležitosť začať lepší život a mať jasnejšiu budúcnosť.“

Po prvýkrát sa u nás na Slovensku, v krajine s najprísnejšou azylovou politikou v celej EÚ, veľmi otvorene diskutuje o utečencoch, čo je možné vnímať pozitívne. Podľa prieskumu verejnej mienky sa však často viac vnímajú negatíva migrácie ako jej pozitíva.

Viac..  Medzinárodný deň žien: Dajte dievčatám vzory na prekonávanie prekážok

uef_0001_gorila2Počas diskusie odznelo „ ….obraz o utečencoch ako o krvilačných moslimoch, ktorí sem prinášajú inú kultúru je zovšeobecňovanie, ktoré nemá oporu v realite“ (Eduard Chmelár)

Dominika Dudášová, tajomníčka mladých priateľov Európy (JEF) prezradila pre EuropskNoviny.sk „Mnohým z Vás, milí čitatelia, možno práve prichádza na um otázka, či migranti môžu ekonomicky napomôcť k riešeniu krízy, napríklad lacnou pracovnou silou ako v prípade nášho Rohullaha, alebo práve naopak ohrozujú „naše“ pracovné miesta? Na túto otázku nech si každý zodpovie radšej sám. Ukazuje sa totiž, že slovenská utečenecká téma je plná rozporov a naša polarizovaná spoločnosť nie je pripravená zaujať jednotné stanovisko. Akoby aj mohla, keď sa u nás nerieši ani otázka začlenenia národnostných menšín do väčšiny, nieto ešte cudzincov. Aj samotné názory či postoje politikov sa v danej oblasti rozchádzajú. Sú však migranti naozaj iní ako my, Európania?“

Pre spravodajský portál EuropskeNoviny.sk spracoval Miroslav Hajnoš

O Miroslav Hajnoš

Odporúčame pozrieť

Panetta: V ECB panuje čoraz väčšia zhoda v otázke zníženia úrokov

V Rade guvernérov Európskej centrálnej banky (ECB) panuje čoraz väčšia zhoda vo veci zníženia úrokových …

Consent choices