Napriek odvolaniu Yanis Varoufakis ostáva jednou z hlavných postáv gréckej krízy

Napriek svojmu odvolaniu z postu ministra financií a kompletnému uprataniu na vedľajšiu koľaj v rámci vlády, Yanis Varoufakis ostáva jednou z hlavných postáv gréckej krízy. Pred pár dňami na neho predseda maličkej strany Teleia Apostle Gletsos a právnik Panayiotis Giannopoulos podali trestné oznámenie z velezrady. Varoufakis má imunitu a právnici nedávajú obvineniam veľké šance. Jeho kontroverznú povesť to ešte posilní.

Obvinenie neprišlo náhodou. Minulý týždeň unikli na verejnosť nahrávky jeho rozhovoru s predstaviteľmi veľkých hedžových fondov, v ktorých ešte ako minister prezentoval plán B pre Grécko. Tým plánom nebolo nič iné, ako kompletný Grexit. Plánoval hacknúť daňový online systém (a obísť tak detailný dozor Bruselu nad ním). Daňové identifikačné čísla sa mali použiť na vystavanie paralelného núdzového platobného systému, ktorý by dočasne nahradil zavreté banky počas Grexitu. Zdôveril sa aj, že podľa neho sa žiadna dohoda o treťom balíku nakoniec neuskutoční, pretože celá grécka kríza je v skutočnosti len Schaeubleho ťažením proti Francúzom.

Ešte zaujímavejšie plány zvažovalo ultraľavicové krídlo SYRIZA. Hoci nie je jasné, ako blízko (či ďaleko) k realizácii sa dostali, cieľ bol obsadiť národnú tlačiareň peňazí a získať tam uloženú hotovosť (údajne 22 miliárd eur), v prípade potreby uväzniť šéfa centrálnej banky Yannisa Stournarasa a spustiť návrat k drachme.

Snívanie s otvorenými očami je vlastné súdruhom po celom svete, ale v Grécku k akcii nie je nikdy ďaleko. To je jasné aj veriteľom, preto nová misia Trojky v Aténach bola odložená o pár dní. Veritelia požiadali grécku vládu o výber bezpečnejšieho miesta rokovaní. Kreslo vysokého úradníka nezaručuje imunitu pred zápalnými fľašami.

Viac..  Michal Wiezik: Riešením nie je presedlať z jednorazových plastov na jednorazový papier

Voči navrhovanému „záchrannému“ plánu panuje nedôvera prakticky všade

Voči navrhovanému „záchrannému“ plánu panuje obrovská nedôvera prakticky všade. Z krajinyneustále odchádzajú ďalšie a ďalšie firmy. Nie len zahraničné, ale aj domáce. Mnohí čakajú len na uvoľnenie kapitálových kontrol. To však tak skoro nepríde, hoci minulý týždeň sa hotovostná rezerva bánk stabilizovala a krajina nepožiadala o zvýšenie núdzovej likvidity. Znovuotvorenie aténskej burzy sa však zatiaľ odkladá. Vďaka nedostatku hotovosti sa najmä v odľahlejších oblastiach výdatne rozširuje výmenný obchod, najmä medzi farmármi. Otázka, či banky rekapitalizovať aj s pomocou osekania nechránených účtov (nad 100 000 eur), alebo len s pomocou novej pôžičky (čo by bolo kompletným prevrátením európskeho ťaženia za bail-in), bude jednou z kľúčových otázok nadchádzajúcich rokovaní. Premiér Tsipras, ktorý v posledných týždňoch stratil notnú dávku svojej niekdajšej charizmy u voličov, sa pokúša obnoviť povesť tvrdého muža. „Nič viac ako to, čo sa dohodlo 12. júla už neschválime!“ vyhlásil pre rádio Sto Kokkino.

Komentár pripravil Martin Vlachynský, INESS.

O ram

Odporúčame pozrieť

EÚ pomáha Grécku hasiť ničivé lesné požiare

Členské krajiny EÚ zmobilizovali 11 hasičských lietadiel a jeden vrtuľník z rezervy rescEU na pomoc …

Consent choices