Čínska kríza na pár dní zatienila tú grécku, ale nespláchla ju

V Európe sa to nedá nevšimnúť. Čínska kríza na pár dní zatienila tú grécku, ale nespláchla ju. Grécka vláda rezignovala prakticky okamžite po tom, čo obdržala prvú splátku z nového balíka pomoci. Krajinu koncom septembra čakajú ďalšie predčasné parlamentné voľby. Podobne ako bývalý premiér Samaras koncom roka 2014 taktizoval (a popálil sa), taktizuje aj bývalý premiér Tsipras. Plán: rozpustením parlamentu sa zbaviť uľtralavicového krídla vnútri vlastnej strany. Rýchlo vyhlásiť voľby, aby sa odpadlíci nestihli skonsolidovať a aby voliči ešte nepocítili nábeh nových opatrení z balíka. Následne zostaviť vládu s oveľa poslušnejšími poslancami a tlačiť balík vpred.

Podarí sa to? Zatiaľ sú náznaky, že áno. V prieskumoch Syriza naďalej vedie, skupina odštiepencov zo Syriza pod novým názvom Ľudová jednota má len 8 %. Ďalšie dve strany odmietajúce záchranu – komunisti z KKE a neonacisti zo Zlatého úsvitu – sú nekompatibilní s ktoroukoľvek stranou (a aj navzájom) a podľa všetkého mimo hry. Tsipras má šancu zostaviť jednofarebnú vládu (víťaz volieb v Grécku získava automaticky bonus +50 poslancov), prípadne tlačiť reformy s podporou opozície z radov Novej demokracie a socialistov.

No netreba zabúdať, že len pred pár týždňami zhruba 60 % zúčastnených voličov v referende odmietlo záchranný balík. A následná totálna kapitulácia Tsiprasa ich veľmi, ale veľmi nahnevala. Najnovšie 122 000 dôchodcov bude musieť čeliť nižším dôchodkom z doplnkových fondov, ktoré prechádzajú reformou.

Nateraz sa aspoň zastavil odliv vkladov z gréckych bánk. No na zrušenie kapitálových kontrol to tak skoro nebude. Firmy majú naďalej problém platiť zahraničným partnerom. Len asi 60 % žiadostí o povolenie platby do zahraničia je schválených a medzinárodné transakcie za prvú polovicu augusta dosiahli 3 miliardy eur, kým pred kontrolami to bolo okolo 5 miliárd. Jedinú poriadnu radosť spôsobujú turisti. Aj vďaka rastúcemu napätiu v susednom Turecku ich za prvý polrok prišlo o 20 % viac ako minulý rok.

Viac..  Michal Wiezik: Riešením nie je presedlať z jednorazových plastov na jednorazový papier

Kým grécka Syriza sa zmieta vo vnútornom rozkole, tá španielska padá aj bez neho

Kým grécka Syriza sa zmieta vo vnútornom rozkole, tá španielska padá aj bez neho. Strana Podemos po veľkom nástupe v zime v rebríčkoch popularity pred parlamentnými voľbami čoraz viac stráca. No nechty sa budú v Bruseli počas volebnej noci aj tak obhrýzať. Na zostavenie novej vlády bude asi treba koalícia, pričom vzájomná láska hlavných hráčov na juh od Pyrenejí je nejužansky chladná. Naopak francúzsky Tsipras v ženskom prevedení si upevňuje svoju pozíciu. Marine Le Pen z hnutia Národný front vyhodila jej zakladateľa a zároveň vlastného otca. Ten v poslednej dobe prekypoval rasistickými a antisemitskými bonmotmi, čo strane nepridávalo na popularite.

V Amerike bulvárni novinári nespali už niekoľko dní a rozvodoví právnici kupujú kufre na peniaze. Aféra s únikom dát zo zoznamky pre zadaných sa dostáva do Európy len pomaly, no novinári už našli v zoznamoch osem ľudí z okruhu Európskej komisie. Ktovie, či niektorí nevyužili romantické večery po rokovaniach o bailoute pod Akropolou?

Komentár pripravil Martin Vlachynský, INESS.

O ram

Odporúčame pozrieť

Borrell: EÚ neplánuje oddeliť svoje hospodárstvo od Číny

Napriek napätiu s Pekingom šéf diplomacie Európskej únie (EÚ) Josep Borrell vylúčil možnosť ekonomického oddelenia …

Consent choices