„Mal som 800 eur, všetko som minul. Teraz neviem, čo budem robiť,“ dodal ďalší muž zo Sýrie.
Pitná voda
Na stanici strávia 10 až 15 dní. Spia prevažne na zemi, niektorí si rozložili stany. Úrady zabezpečili stály prístup k pitnej vode. Dobrovoľníci na stanici vybudovali miesto, ktoré je akýmsi útočiskom pre utečencom. Tu sa môžu obrátiť v prípade, ak potrebujú jedlo, oblečenie alebo lieky.
„Akonáhle sa zaregistrujú na hranici, až potom o nich vieme všetko. Pred týždňom prišla väčšia vlna utečencov do Maďarska. Bolo ich asi 5000 tisíc naraz. Vystavili sme im dočasné doklady na cestu do Budapešti,“ povedal hlavný koordinátor dobrovoľnej pomoci.
Dočasný tábor
Mnohí ľudia prichádzaju na stanicu a snažia sa utečencom pomôcť. „Doniesla som oblečenie z domu ale neviem, komu ho mám dať,“ povedala jedna z dobrovoľníčiek.„Aj moja mama bola počas vojny utečenkyňou, preto som sem prišla. Je mi ich veľmi ľúto a viem si predstaviť, čo prežívajú,“ dodala ďalšia zo žien, ktorá prišla pomôcť.,
Každý, kto prichádza do Budapešti vlakom, musí prejesť cez stanicu pomedzi utečencov, ktorí tu žijú v otrasných podmienkach. „Je to strašné, že títo ľudia sú tu a nemôžu ísť tam, kam si to plánovali. Je to obrovská hanba pre celú Európsku úniu. Je to tu strašné, osobne si myslím, že takáto tranzitná zóna nepatrí do centra mesta. Ale na perifériu. A v tomto úrady zlyhali,“ myslia si turisti, ktorí stanicou prechádzali. Vlaková stanica v Budapešti je len dočasné útočisko pre utečencov. Postupne ich premiestňujú do táborov, ktoré sú rozmiestnené po celom Maďarsku.
Viac sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.