Putinova popularita mierne poklesla, stále zostáva vysoká

MOSKVA – Popularita ruského prezidenta Vladimira Putina mierne poklesla, avšak stále zostáva mimoriadne vysoká. Vyplýva to z najnovších prieskumov verejnej mienky, ktoré zverejnil ruský denník Vedomosti. Pokles Putinovej popularity podľa denníka odráža nespokojnosť Rusov s rastúcimi cenami.

V augustovom prieskume Fondu verejnej mienky (FOM) sa 72 percent respondentov vyslovilo, že by vo voľbách hlasovalo za Vladimira Putina. To predstavuje štvorpercentné zníženie oproti máju tohto roku, keď na danú otázku odpovedalo kladne 76 percent opýtaných.

Nárast cien benzínu

Podľa iného prieskumu nezávislého inštitútu Levada súhlasilo s politikou svojho prezidenta 83 percent Rusov. Doposiaľ najvyšší „rating“ zaznamenal Putin práve v máji tohto roku, keď mu vyjadrilo podporu 89 percent opýtaných.

Vedomosti priniesli vyjadrenia expertov, podľa ktorých zaznamenaný pokles Putinovej popularity odráža nespokojnosť Rusov z nárastu cien, napríklad potravín a benzínu, v priebehu leta.

Anexia Krymu

Putinova obľuba v ruskej verejnosti však podľa agentúry Reuters stále zostáva mimoriadne vysoká, a to s ohľadom na výsledky podobných prieskumov z predchádzajúcich rokov aj v porovnaní so zahraničím. Podľa agentúry Reuters k tomu prispela anexia Krymu a ďalšie Putinove kroky súvisiace s krízou na Ukrajine.

Viac..  Týždeň v EP: Vodičské preukazy, boj proti podvodom, klimatická konferencia či Eurobarometer

V novembri 2013, teda pred vypuknutím ukrajinského konfliktu, popularita Vladimira Putina dosahovala podľa prieskumu Levady 61 percent. Išlo o najnižšiu úroveň od roku 2000, keď bol prvýkrát zvolený za prezidenta. Začiatkom minulého roku sa však vyšplhala na viac ako 80 percent.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O ram

Odporúčame pozrieť

Putin: Rusko nemá s európskou spoločnosťou žiadny konflikt

Ruský prezident Vladimir Putin uviedol v piatok v príhovore na kultúrnom fóre v Petrohrade, že …

Consent choices