Budapešť sa mení na utečenecký tábor. Na stanici prespávajú stovky utečencov

BUDAPEŠŤ – Prílev utečencov neutícha, skôr naopak. 200 kilometrov od Bratislavy priamo na železničnej stanici v centre Budapešti prespávajú stovky utečencov, ktorí smerujú do bohatších krajín Európy. Na holej zemi, často bez deky, len v oblečení, ktoré majú na sebe, ležia aj malé deti.
V katastrofálnych hygienických podmienkach sú už celé týždne. Maďarsko predčasne dokončilo 175 kilometrov dlhý plot na srbskej hranici, len v auguste tam požiadalo o azyl 39-tisíc ľudí. Tohto roku polícia zadržala na maďarsko- srbskej hranici 140-tisíc utečencov. Toto je ich príbeh.Na hlavnej vlakovej stanici, len 200 kilometrov od Bratislavy, sa usídlilo viac ako 700 utečencov. Mohamed so svojou rodinou ušiel zo Sýrie. Chce sa dostať do Švédska. „Robím to pre svoju rodinu, pre svoje deti a pre svoju manželku. Nie pre seba,“ vysvetľuje svoj útek zo svojej domoviny Mohamed.Afganistan, Irak, Sýria. To sú krajiny, odkiaľ títo ľudia odišli. Tvrdia, že nemajú peniaze a nevedia, za čo si kúpia jedlo a čo bude zajtra. „Predal som telefón. Za peniaze som si kúpil cestovný lístok. Policajti ma ale z vlaku vyhodili. Nemám teraz ani lístok, ani peniaze,“ povedal jeden z utečencov.

„Mal som 800 eur, všetko som minul. Teraz neviem, čo budem robiť,“ dodal ďalší muž zo Sýrie.

Pitná voda

Na stanici strávia 10 až 15 dní. Spia prevažne na zemi, niektorí si rozložili stany. Úrady zabezpečili stály prístup k pitnej vode. Dobrovoľníci na stanici vybudovali miesto, ktoré je akýmsi útočiskom pre utečencom. Tu sa môžu obrátiť v prípade, ak potrebujú jedlo, oblečenie alebo lieky.

„Akonáhle sa zaregistrujú na hranici, až potom o nich vieme všetko. Pred týždňom prišla väčšia vlna utečencov do Maďarska. Bolo ich asi 5000 tisíc naraz. Vystavili sme im dočasné doklady na cestu do Budapešti,“ povedal hlavný koordinátor dobrovoľnej pomoci.

Viac..  Dôchodcovia žijúci mimo EÚ musia do polovice júla poslať Potvrdenie o žití

Dočasný tábor

Mnohí ľudia prichádzaju na stanicu a snažia sa utečencom pomôcť. „Doniesla som oblečenie z domu ale neviem, komu ho mám dať,“ povedala jedna z dobrovoľníčiek.„Aj moja mama bola počas vojny utečenkyňou, preto som sem prišla. Je mi ich veľmi ľúto a viem si predstaviť, čo prežívajú,“ dodala ďalšia zo žien, ktorá prišla pomôcť.,

Každý, kto prichádza do Budapešti vlakom, musí prejesť cez stanicu pomedzi utečencov, ktorí tu žijú v otrasných podmienkach. „Je to strašné, že títo ľudia sú tu a nemôžu ísť tam, kam si to plánovali. Je to obrovská hanba pre celú Európsku úniu. Je to tu strašné, osobne si myslím, že takáto tranzitná zóna nepatrí do centra mesta. Ale na perifériu. A v tomto úrady zlyhali,“ myslia si turisti, ktorí stanicou prechádzali. Vlaková stanica v Budapešti je len dočasné útočisko pre utečencov. Postupne ich premiestňujú do táborov, ktoré sú rozmiestnené po celom Maďarsku.

Viac sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O red

Odporúčame pozrieť

Viktor ORBAN

Skupina 63 europoslancov žiada inštitúcie EÚ zbaviť Maďarsko hlasovacích práv

Skupina 63 poslancov Európskeho parlamentu (EP) z viacerých politických skupín a viacerých členských krajín EÚ …

Consent choices