Maďarsko dokončilo výstavbu 175 km plota proti migrantom a utečencom

BUDAPEŠŤ – Maďarsko dokončilo výstavbu plota na hranici so Srbskom, ktorého zámerom je obmedziť prílev utečencov a migrantov. S odvolaním sa na ministerstvo obrany o tom informovala tlačová agentúra MTI. Pohraničnú zábranu tak dohotovili o dva dni skôr, než bolo pôvodne plánované.Vláda premiéra Viktora Orbána nariadila výstavbu 175-kilometrového plota v reakcii na tohtoročný nárast počtu utečencov. Vyvolala tým medzinárodnú kontroverziu, píše agentúra DPA.Maďarský parlament by okrem toho mal budúci týždeň podľa očakávaní schváliť balíček legislatívnych návrhov, na základe ktorých vzniknú pri hranici záchytné zóny a poškodenie hraničného plota bude trestným činom.

Tisícky utečencov

Migranti prichádzajúci najmä z Blízkeho východu sa do Maďarska ako krajiny EÚ dostávajú tzv. balkánskou trasou cez Turecko, Grécko, Macedónsko a napokon Srbsko – na ceste do bohatších krajín západnej Európy.

V piatok registrovali maďarské úrady príchod 2822 utečencov, rekordný počet 3241 ich podľa polície zaznamenali v stredu. Maďarsko plánuje postaviť do konca októbra na hranici ďalší, štyri metre vysoký plot s ostnatým drôtom.

Pašovanie ľudí

Migranti sa cez Maďarsko snažia dostať aj s pomocou kompresných staníc. Na diaľnici M5 neďaleko hranice so Srbskom v piatok maďarská polícia zastavila automobil s bulharskými poznávacími značkami, v ktorého nákladovom priestore našla desať Sýrčanov a 11 Afgancov. Všetci sa v krajine zdržiavali ilegálne, uviedol policajný hovorca Szabolcs Szent. Polícia vraj už začala vyšetrovanie štyroch Rumunov pre podozrenie z pašovania ľudí.

Viac..  Skupina 63 europoslancov žiada inštitúcie EÚ zbaviť Maďarsko hlasovacích práv

Už v piatok informovala rumunská ambasáda v Budapešti, že maďarské úrady zadržali od stredy 18 rumunských občanov podozrivých z tejto činnosti. Jedným z nich bol aj vodič auta, ktorý havaroval na diaľnici M5 pri meste Kiskunfélegyháza. Pri nehode sa zranilo desať z 18 prevážaných utečencov.

71 migrantov

Maďarsko sprísnilo ťaženie proti prevádzačom ľudí po tom, čo rakúska polícia vo štvrtok našla v odstavnom pruhu diaľnice A4 u maďarských hraníc chladiarenský vozeň s telami 71 migrantov, pravdepodobne zo Sýrie.

Súd v maďarskom Kecskeméte v piatok uvalil v tomto prípade mesačnú vyšetrovaciu väzbu na štyroch mužov – troch Bulharmi a jedného Afgánca – podozrivých z prevádzačstva. Smrť utečencov vyšetrujú rakúske úrady.

Viac sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O red

Odporúčame pozrieť

Viktor ORBAN

Skupina 63 europoslancov žiada inštitúcie EÚ zbaviť Maďarsko hlasovacích práv

Skupina 63 poslancov Európskeho parlamentu (EP) z viacerých politických skupín a viacerých členských krajín EÚ …

Consent choices