utopeny
Reportfoto: noviny.sk

Utopený chlapec Aylan sa stal symbolom utečeneckej krízy. Vlády sú pod tlakom

LONDÝN – Veľká Británia, ale aj celá Európa, je pod veľkým tlakom v súvislosti s utečeneckou krízou, ktorá v poslednom období zasiahla kontinent. Dôvodom je fotografia mŕtveho sýrskeho chlapca Aylana Kurdiho na tureckom pobreží, ktorý sa utopil na ceste za lepším životom v Európe. Ľudia sa spájajú a žiadajú, aby kompetentní zasiahli.

Spojené kráľovstvo čelí kritike v súvislosti s riešením európskej migračnej krízy. Desiatky tisíc ľudí sa podpísali pod online petíciu a naliehajú na vládu, aby začala konať.

Vysoko postavený úradník OSN nedávno vyhlásil, že mnoho európskych krajín nesie bremeno, no Británia patrí k tým, ktoré by mohli spraviť viac.

„Toto je humanitárna kríza, akej ešte Európa v našej dobe nečelila a vyžaduje si spoločnú reakciu,“ vyhlásil osobitný predstaviteľ OSN pre medzinárodnú migráciu Peter Sutherland.

Tieto vyjadrenia prichádzajú po tom, ako sa na internete objavila fotografia mŕtveho sýrskeho chlapca ležiaceho na tureckom pobreží.

Lepší život

Šokujúcu fotografiu na svoje titulné stránky zverejnilo mnoho britských rešpektovaných denníkov.

Podľa zahraničných agentúr sa dieťa utopilo, keď sa s ďalšími migrantmi snažilo dostať na člne na grécky ostrov Kos.

Jeho telo našli v Bodrume – obľúbenej turistickej destinácii.

Fotografiu na Twitteri zdieľal aj novinár Sakir Khader s komentárom: „Prežil násilie počas vojny v Sýrii, ale zomrel na ceste za svojim novým, mierumilovným životom v Európe.“

Viac..  D. Šuica: Presadzovanie práv detí - prísľub ochrany, rešpektu a posilnenia postavenia

Podľa tureckých médií je malým chlapcom trojročný Aylan Kurdi, ktorý s rodinou utiekol zo sýrskeho Kobani, zmietajúceho sa vo vojne s Islamským štátom.

Na dvoch člnoch, ktoré s migrantmi vyrazili z oblasti Akyalaru, bolo 23. Aylanov päťročný brat sa podľa agentúry Doganx utopil tiež.

Podľa agentúry Reuters zomrelo päť detí a jedna žena z potopeného člna. Sedem ľudí zachránili a dvom sa vďaka záchranným vestám podarilo dostať na pobrežie. Dvaja ľudia sú stále nezvestní.

Dvetisíc denne

Ako informuje Sky news s odvolaním na agentúru, ktorá pomáha ľuďom v núdzi, denne sa na nestabilných člnoch snaží dostať do Grécka asi dvetisíc ľudí. Púť mnohých sa končí tragicky.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O ram

Odporúčame pozrieť

brexit, londyn

Británia odmietla rokovania s EÚ o celoeurópskom programe mobility mladých ľudí

Britská vláda vylúčila akúkoľvek dohodu s EÚ, ktorá by mladým Britom uľahčila život, štúdium a …

Consent choices