Naša nezamestnanosť je druhá najhoršia v Únii, Česi sú na čele rebríčka

BRATISLAVA – Eurostat v Bruseli zverejnil čísla nezamestnanosti. Najlepšie sú na tom Nemci, nasledujú Česi a tretia skončila Malta. My môžeme týmto krajinám len závidieť a mávať zo zadných vagónov. Skončili sme na druhom mieste, ale od konca.

Rozdiely medzi Českom a Slovenskom sa po rozdelení nezväčšili a v mnohom sme našich bratov aj predbehli. Vyhlásil pri Výročí ústavy Robert Fico. Lenže pri porovnaní najnovších čísiel nezamestnanosti z Únie, to vyzerá inak.

S päť percentnou nezamestnanosťou sa Česko nemusí hanbiť.
Na druhej strane škály skončili Gréci, ktorí majú nezamestnanosť 25 percent. Priemer únie je 9,5 desatín percenta. Slovensko je za týmto číslom. Nezamestnanosť máme skoro 12 percentnú. Zaostali sme za všetkými krajinami V4.

Historický rozdiel

Medzi Čechmi a nami je rozdiel naozaj priepastný. Daný je najmä historicky. „Priepasť medzi Českom a Slovenskom bola veľmi veľká pred 20 – 30 rokmi, keď sme sa delili,“ potvrdzuje ekonóm Slovenskej akadémie vied Vladimír Baláž.

„V Česku len viac-menej udržiavali nezamestnanosť na tej úrovni, čo je oveľa jednoduchšie, ako ju znižovať,“ vysvetľuje Michal Páleník z Inštitútu zamestnanosti.

Jeden problém

Nezamestnanosť sa znižuje postupne v celej únii aj u nás. „Posledné dva roky v podstate sústavne pribúdajú pracovné miesta v ekonomike,“ hovorí alanlytik VÚB Andrej Arady.

Viac..  Slovenské podniky by vďaka vodíkovej banke mohli využívať zelený vodík, hovorí europoslanec Robert Hajšel

Máme jednu smolu – dlhodobo nezamestnaných a tam sa to zhoršuje.
„Počet nezamestnaných nad 3 až 4 roky stúpol o tretinu,“ hovorí Páleník. „Viac ako polovica sú ľudia, ktorí sú de facto nezamestnateľní, majú základné vzdelanie, alebo dokonca žiadne,“ potvrdzuje Baláž.

Česko slovenské rozdiely teda úplne nezmizli.„Rozdiely sa nezväčšili, ba sú ukazovatele, kde sme našich českých bratov aj predbehli,“ tvrdí premiér Robert Fico, ktorý si náš vývoj od rozdelenia pochvaľoval.

Okrem toho, že máme stále priepastný rozdiel v nezamestnanosti, tak aj po posilnení eura je český plat o stovku lepší ako na slovensku.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom porátli www.noviny.sk./Richard Juriš.

O ram

Odporúčame pozrieť

Ivan Štefanec: Nechceme zo Slovenska druhé Maďarsko

Európska ľudová strana navrhuje diskusiu o situácii na Slovensku na budúcotýždňovom plenárnom zasadnutí. Podľa europoslanca …

Consent choices