Kiska s ukrajinským premiérom hovoril aj o reverznom toku

BRATISLAVA – Prezident Andrej Kiska počas stretnutia s ukrajinským premiérom Arsenijom Jaceňukom vyjadril podporu nezávislosti a územnej celistvosti Ukrajine a takisto sa informoval o aktuálnom vývoji bezpečnostnej situácie.

Kiska pripomenul, že napĺňanie Minských dohôd je kľúčové pre návrat mieru a stability v krajine. Informoval o tom Martin Lipták z tlačového odboru Kancelárie prezidenta. Ukrajinský premiér Jaceňuk je na Slovensku na oficiálnej návšteve.

Reformné úsilie

Kiska tiež ocenil pokrok v reformách, ktorý Ukrajina za posledné obdobie dosiahla, ale zároveň zdôraznil potrebu zintenzívniť reformné úsilie.

„Reformy sú základom pre stabilnú a prosperujúcu Ukrajinu a jedinou cestou pre krajinu v jej snahách o členstvo v Európskej únii,“ povedal prezident. Ako ďalej informoval Lipták, Jaceňuk sa poďakoval Kiskovi za podporu, ktorú Slovensko Ukrajine dlhodobo poskytuje.

Dodávky plynu

Osobitne vyzdvihol pomoc v dodávkach plynu na Ukrajinu prostredníctvom reverzného toku. Slovensko tak svojou pomocou šetrí Ukrajine stovky miliónov eur ročne.

Obaja partneri sa zhodli, že budú pokračovať v hľadaní možností na ďalšie prehĺbenie pomoci v tejto oblasti.

Dohoda medzi spoločnosťou Gazprom a západnými plynárenskými spoločnosťami o vybudovaní ďalšej línie plynovodu Nordstream nie je len vecou biznisu. „Rád by som použil normálne výrazy, ale použijem expresívne. Jednoducho, robia z nás idiotov,“ vyhlásil slovenský premiér Robert Fico na tlačovej besede po rokovaní s ukrajinským premiérom Arsenijom Jaceňukom.

Nezávideniahodná situácia

Dlhé mesiace sa hovorilo o tom, ako treba Ukrajine pomôcť, aby zostala tranzitnou krajinou, ako jej pomôcť v zimných mesiacoch, čo vyústilo v malý reverz, ktorý Slovensko poskytuje Ukrajine. Zrazu prišlo oznámenie o podpísaní dohody o ďalšej línii, povedal Fico.

Viac..  Európski politici privítali odporúčanie EK o Ukrajine a Moldavsku, Zelenskyj netají nadšenie

„Nie je možné politicky niekoľko mesiacov, rokov hovoriť o potrebe stabilizovať situáciu a potom prijať rozhodnutie, ktoré stavia nielen Ukrajinu, ale predovšetkým Slovensku do nezávideniahodnej pozície,“ vyhlásil Fico. Ide o tranzit plynu v obrovských objemoch cez územie Ukrajiny a Slovenska a ak by bol prerušený, tak Ukrajina príde o miliardy a Slovensko o stovky miliónov eur.

Severná línia

„Keď dlhú dobu hovoríme v geopolitických súvislostiach, tak západne plynárenské spoločnosti, ktoré operujú na území členských štátov Európskej únie, zradili iný členský štát, v tomto prípade Slovensko, a idú v príkrom rozpore s politickými rozhovormi, ktoré sme viedli na Európskej rade,“ vyhlásil Fico. V takomto duchu budem hovoriť na zasadnutí Európskej rady, dodal slovenský premiér.

Ukrajinský premiér v tejto súvislosti uviedol, že vybudovanie severnej línie plynovodu neprinieslo žiadnu dodatočnú nezávislosť pre Európsku úniu. Stále ide o jedného dodávateľa plynu. „Nordstream 2 je antiukrajinským a antieurópskym projektom,“vyhlásil. Budovanie ďalšej línie Nordstreamu ovplyvňuje podľa Jaceňuka bezpečnosť a súvislosť dodávok niektorým krajinám Európy. Ide o monopolizáciu ciest a dôsledkom bude zvýšenie cien plynu, myslí si Jaceňuk.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O ram

Odporúčame pozrieť

Michel pripomenul Orbánovi, že EÚ už má asociačnú dohodu s Ukrajinou

Predseda Európskej rady Charles Michel nenechal bez reakcie piatkové vyhlásenie predsedu maďarskej vlády Viktora Orbána, …

Consent choices