Vladimír Maňka: Krátenie eurofondov kvôli utečencov neumožňuje zákon

BRATISLAVA/BRUSEL – Slovensko by sa mohlo vykúpiť z prijímania utečencov. Umožňuje to legislatíva prijatá Bruselom. Lenže iba na jeden rok za asi 1,5 milióna eur. Ak by sme aj po 365 dňoch utečencov odmietli prijať, riešiť situáciu bude Európsky súd.

Dohady o tom, či Európsky parlament odhlasoval alebo neodhlasoval povinné kvóty sú úplne bezpredmetné. Europarlament totiž v tomto prípade nemá rozhodovacie právomoci.

Záchranné prípady

„Povinné kvóty nie sú riešením. Je to len výzva pre prevádzačov posielať sem ďalších ľudí,“ myslí si europoslanec Richard Sulík.

„Konanie o krátení eurofondov je z hľadiska zákona neprípustné, čiže to neprichádza do úvahy. Ľudia sa toho nemusia báť,“ dodáva europoslanec Vladimír Maňka.

Ide o takzvané záchranné prípady, kedy sa vypúšťa rozhodovacia právomoc Európskeho parlamentu. Dôležité slovo má ale Európska komisia a Rada, ktorá zasadala v pondelok. K hlasovaniu ale nepristúpila.

Vyše milióna eur

Ďalšie zasadnutie rady bude o tri týždne. Prehlasovať Slovensko môže nadpolovičná väčšina dvadsaťosmičky.

„Štát, ktorý sa nebude podieľať na prijímaní utečencov, bude musieť zaplatiť kompenzáciu alebo príspevok vyjadrený dvoma tisícinami HDP, čiže v prípade Slovenska pôjde o 1,56 milióna eur,“ vysvetľuje hovorca Zastupiteľstva Európskej komisie na Slovensku Andrej Králik.

Viac..  Pred pár rokmi sme o tom vôbec nehovorili, dnes sa má EÚ rozširovať, hovorí europoslanec Vladimír Bilčík

Ročná výnimka

Výnimku môžeme dostať ale len na rok. A to bude musieť schváliť Brusel. Po roku, ak neprijmeme migrantov, bude situáciu riešiť Európsky súd, ktorý nám môže uvaliť sankcie.

„Rádovo pôjde o desiatky tisíc eur, ktoré, samozrejme, budú plynúť a tá pokuta sa bude aplikovať až do odstránenia porušenia. Čiže kým my začneme implementovať tento akt,“ uviedol expert na európske právo Viliam Karas.

Túto sumu budeme musieť platiť za každý deň, čo budeme odmietať prijať utečencov.Vyšplhať sa môže do miliónov.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O ram

Odporúčame pozrieť

Slovensko podporí Ukrajinu, ale má podmienky, informuje Neveďalová

Našou hostkou v Ranných Novinách TV JOJ bola poslankyňa Európskeho parlamentu Katarína Roth Neveďalová. Ako …

Consent choices