Tsipras dostal druhú šancu, vyhral voľby v Grécku

ATÉNY – V nedeľných predčasných parlamentných voľbách v Grécku zvíťazila ľavicová Syriza expremiéra Alexisa Tsiprasa so ziskom 35,74 percenta hlasov. Opozičnú stranu Nová demokracia volilo 28,09 percenta občanov. Oznámilo to grécke ministerstvo vnútra na základe sčítania 99,44 percenta hlasov.

V tristočlennom parlamente bude mať Syriza 145 kresiel, zatiaľ čo Nová demokracia len 75.

Nedeľňajších volieb sa zúčastnilo 56,5 percenta oprávnených voličov, teda menej než v januári, kedy Tsiprasova Syriza zvíťazila pri volebnej účasti 63,6 percenta.

Spojenie s Nezávislým Gréckom

Syriza už v nedeľu naznačila, že obnoví koalíciu s malou pravicovou stranou Nezávislé Grécko, ktorá vďaka získaným 3,69 percenta hlasov získa desať poslaneckých mandátov.

Na treťom mieste v nedeľňajších voľbách znovu skončil neonacistický Zlatý úsvit so ziskom 6,99 percenta odovzdaných hlasov. Socialistická strana PASOK získala 6,28 percenta a grécki komunisti majú 5,55 percenta.

Pred dverami

Do parlamentu sa dostanú ešte centristická strana To Potami a Centristická únia. Ľudová jednota, ktorá sa pred voľbami odštiepila od Syrizy, zostala pod trojpercentnou hranicou pre vstup do parlamentu.

Tsipras so svojou vládou podal demisiu 20. augusta po tom, čo pristúpil na podmienky nového záchranného programu s medzinárodnými veriteľmi. Predčasné voľby vypísal s tým, že potrebuje silný mandát, aby mohol realizovať reformy a úsporné opatrenia, ktorých zavedenie muselo Grécko sľúbiť výmenou za schválenie záchranného programu v sume až 86 miliárd eur.

Viac..  V EÚ chcú zjednotiť definíciu znásilnenia. V krajinách sú rôzne tresty za ten istý čin

Putinov telegram

Ruský prezident Vladimir Putin poslal telegram Alexisovi Tsiprasovi, v ktorom mu gratuloval k víťazstvu jeho strany Syriza, píše agentúra TASS.

„V telegrame vyjadrila hlava štátu nádej na konštruktívny dialóg a aktívnu prospešnú rusko-grécku spoluprácu v rôznych oblastiach, vrátane obchodu a ekonomiky, energetiky a humanitárnych oblastí,“ poznamenal tlačové oddelenie Kremľa.

Grécky premiér počas svojho prvého volebného obdobia udržiaval s Moskvou nadštandardné vzťahy. Rusko niekoľkokrát navštívil a kritizoval protiruské sankcie zavedené Európskou úniou pre konflikt na Ukrajine.

Rozčarovaný Schulz

Blahoželanie poslal Tsiprasovi do Atén aj predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz. Podľa neho je teraz potrebné rýchlo zostaviť novú vládu. Šéf Parlamentu v rozhovore pre francúzsku rozhlasovú stanicu France Inter hovoril rozčarovane o staronovom koaličnom partnerovi, pravicovej strane Nezávislí Gréci.

„Volal som Tsiprasovi druhýkrát, aby som sa opýtal, prečo pokračuje v koalícii s touto podivnou krajne pravicovou stranou. Vôbec mi na to neodpovedal,“ uviedol v rozhlase Schulz.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O ram

Odporúčame pozrieť

benova

M. Beňová: Výzvy na posilňovanie demokratizácie európskych volieb sú falošné

Plénum Európskeho parlamentu sa zaoberalo návrhom na posilnenie európskeho rozmeru organizácie eurovolieb v júni budúceho …

Consent choices