Ťažká ekonomická situácia v Rusku: krajina sa pripravuje na nízku cenu ropy

MOSKVA – Ruská vláda diskutuje o spôsoboch riešenia ťažkej ekonomickej situácie, ak by cena ropy v budúcom roku klesla až na úroveň 30 dolárov za barel. Informoval o tom v pondelok ruský denník RBC, ktorý citoval vládne zdroje.

O takomto scenári sa diskutovalo na vládnej schôdzke v úvode tohto mesiaca, citoval denník dva nemenované vládne zdroje.

Cena ropy je pre ruský rozpočet veľmi dôležitá. Zvyčajne polovicu príjmov štátneho rozpočtu krajiny tvoria príjmy z predaja ropy a plynu. Ruské ministerstvo hospodárstva prognózuje, že priemerná cena čierneho zlata za tento rok bude na úrovni 52 amerických dolárov za barel a v budúcom roku 55 dolárov za barel.

Ak klesne cena, klesne i ťažba

Námestník ruského ministra energetiky v piatok uviedol, že ak by ropa zlacnela pod hranicu 40 dolárov za barel, tak by ťažba ropy v Rusku pravdepodobne klesla.

Viac..  Aktivisti kritizujú podmienky na kožušinových farmách v EÚ a žiadajú ich zákaz

V pondelok cena ropy posilnila o približne jedno percento v reakcii na spomalenie ťažby v Spojených štátoch. Trh s ropou reagoval aj na odhad analytikov, podľa ktorých pri cene na úrovni 50 dolárov za barel alebo nižšej sú plánované americké investície do ťažby v sume 1,5 bilióna dolárov neekonomické.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

 

O ram

Odporúčame pozrieť

Putin: Rusko nemá s európskou spoločnosťou žiadny konflikt

Ruský prezident Vladimir Putin uviedol v piatok v príhovore na kultúrnom fóre v Petrohrade, že …

Consent choices