smolkova
Monika Smolková, europoslankyňa. PHOTO: redakcia/European Parliament 2015

Smolková pre utečencov kritizuje dlhoročných kolegov: Mnohí stratili kontakto s realitou

BRATISLAVA/BRUSEL – Premiér Robert Fico spoločne s europoslankyňou Monikou Flašíkovou-Beňovou v pondelok išli na koberček do Európskeho parlamentu. Dôvodom je neustály odmietavý postoj premiéra k prijímaniu utečencov.Slovenský premiér Robert Fico uspokojivo nevysvetlil frakciu socialistov a demokratov (SD) v Európskom parlamente, ako bude Slovensko postupovať pri prijímaní utečencov. Európske vedenie socialistov preto bude rokovať o možnosti pozastavenia členstva Ficovej strany Smer-sociálna demokracia.

Novinárom to v utorok v Štrasburgu povedal predseda frakcie Gianni Pittella, ktorý koncom septembra k tomuto dočasnému vylúčeniu vyzval.

Dezinformácie

Podľa členov strany Smer-SD sa celý čas hovorí o dezinformáciách. Robert Fico vraj povedal „Slovensko patri Slovákom, nie menšinám. Nebudeme trpieť masovú migráciu moslimských prisťahovalcov, ktorí začnú stavať mešity“. V kompletnom monitoringu, ktorý si strana dala urobiť, sa ale tieto slová nikdy nikde neobjavili. To plánujú povedať aj Gianimu Pitellovi.

Svojim kolegom v Bruseli posielajú členovia Smeru-SD odkaz. „Mnohí sú už poslancami dlhé obdobia. Pätnásť a viac rokov a nevedia sa vcítiť do súčasného zmýšľania voličov, predovšetkým v malých a nových krajinách Európskej únie. Čiže de facto akoby stratili kontakt s realitou,“ odkazuje z frakcie socialistov Monika Smolková.

Súd

„Samotná strana by prišla o možnosť ovplyvňovať spoločné sociálno-demokratické línie v mnohých otázkach a v podstate by ti znamenalo aj to, že ten proces premeny Smeru z pôvodne hodnotovo absolútne nevyprofilovej strany na aspoň formálne sociálno-demokratickú stranu by sa ukázalo spätne ako čisto formálne,“ vysvetľuje politológ Grigorij Mesežnikov.

Viac..  Eugen Jurzyca: Prichádza moment, kedy fond obnovy zvýši dane. Bohatým aj chudobným.

Zásadný spor sa točí okolo povinných kvót, ktoré slovenský premiér po ich schválení ministrami vnútra väčšiny unijných krajín odmietol. Fico na pondelkovom vystúpení zopakoval, že Slovensko plánuje využiť svoje právo a obrátiť sa na súd EÚ v Luxembursku. Do samotnej pomoci migrantom sa podľa neho Bratislava chce zapojiť a ponúka napríklad finančnú pomoc pri vytváraní bezpečných zón v Sýrii.

Vylúčenie z frakcie

Smer-SD už v minulosti z frakcie vylúčili. Stalo sa tak, keď vytvoril koalíciu s SNS a HZDS. Pre európskych kolegov toto spojenie bolo neprijateľné. Späť ich vzali až po dvoch rokoch.

Strana Smer-SD sa opäť bráni. „Politológ to nie celkom správne číta. Ak by aj došlo k pozastaveniu členstva, je to skôr akýsi administratívny alebo formálny krok, ale vylučujem, že k niečo takému dôjde,“ hovorí europoslankyňa Monika Flašíková-Beňová.

 Viac sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O red

Odporúčame pozrieť

Europoslanci Jurzyca a Štefanec: Robert Fico si dovolil urobiť to, čo si nedovolil urobiť žiadny slovenský premiér

Slovenskí europoslanci žiadajú spoločným listom podpredsedníčku Európskej komisie Věru Jourovú preveriť, či sú kroky predsedu …

Consent choices