Summit Únie v Bruseli: Lídri riešili utečencov i dohodu s Tureckom

BRUSEL – Lídri členských krajín Európskej únie na svojom štvrtkovom zasadnutí schválili spoločný akčný plán medzi Európskou úniou a Tureckom. Slovensko túto dohodu víta, keďže v Turecku je približne 2,5 milióna utečencov a je v našom záujme, aby cez Turecko prestali do Európy prichádzať migranti. Po skončení summitu v Bruseli o tom informoval slovenský premiér Robert Fico.

Ten summit popísal premiér ako návrat do tvrdej reality. „Dnešné rozhodovanie na summite potvrdilo, že migračná kríza je neuveriteľne hlboká. Môžeme povedať, že sa prehlbuje,“povedal Fico. Dôkazom podľa neho je, že len cez Grécko denne prichádza do Európy sedem až desať tisíc ľudí a nemecká kancelárka Angela Merkel konštatovala, že Nemecko denne prijíma sedem tisíc utečencov.

Únia a Turecko

Vzťah Únie a Turecka na summite podľa Fica rezonoval. Slovensko podľa premiéra už dlhší čas zvýrazňovalo potrebu hovoriť s krajinami, kde sú najväčšie utečenecké tábory. Fico spoločný akčný plán víta, „pretože tieto dve strany sa dohodli, že budú spoločne zdieľať náklady a úsilie, aby sme čo možno najviac ľudí zadržali, aby nešli do EÚ,“ povedal Fico o akčnom

Európa by mala Turecku pomôcť finančne, ale aj materiálne či technicky. „Táto pomoc má byť určená najmä na vybudovanie takej infraštruktúry na území Turecka, ktorá bude dostatočná na to, aby sa ľudia v Turecku cítili bezpečne a súčasne bola zachovaná aj určená kvalita života,“ objasnil premiér s tým, že okrem infraštruktúry potrebujú utečenci aj školy či zdravotnú starostlivosť. Na pomoc Turecko by mohlo ísť 500 miliónov, ktoré na to vyčlenila Európska komisia.

„Pokiaľ ide o Turecko, musíme vychádzať z toho, že sú krátko pred voľbami,“zdôraznil šéf slovenskej exekutívy. Preto sú tu legitímne politické očakávania, pokiaľ ide o akési oživenie negociácií medzi Tureckom a Úniou, ozrejmil Fico. „Použil sa na to taký špeciálny výraz, že dať do toho novú energiu,“ uviedol. Takisto sa hovorilo aj o liberalizácii vízového režimu.

Liberalizácia vízového režimu

To, že Turecko žiada liberalizáciu vízového režimu a posun v rokovaniach o vstupe do Únie, nie je podľa Fica nič nezvyčajné. „Ak Európska únia niečo chce od Turecka, je normálne, že Turecko chce niečo od EÚ. Je to bežná politická dohoda,“ povedal.

Na štvrtkovom zasadnutí Európskej rady sa hovorilo aj o trvalom mechanizme prerozdeľovania migrantov. Po summite to potvrdil premiér Robert Fico.

„Dostali sme informáciu, pred dvoma – tromi dňami, že bude pokus urobiť kroky, ktoré budú viesť k tomu, že v záveroch sa to objaví,“ vysvetlil premiér.

Viac..  Rada Európy: Maďarsko musí upustiť od návrhu na obranu národnej suverenity

Prerozdelenie migrantov

Podľa Fica sa niekoľko štátov pokúsilo do textu záverov ponúknuť návrh Európskej komisie na trvalé prerozdelenie. Premiér pripomenul, že Slovensko nesúhlasilo ani s prerozdelením 120-tisíc utečencov, čo ministri vnútra schválili 22. septembra. Principiálne teda nemôžeme súhlasiť ani s trvalým mechanizmom.

To, ktoré krajiny tému trvalého mechanizmu otvorili, premiér nechcel bližšie špecifikovať. „Ja som nikdy nevynášal klebety,“ odpovedal na otázku. Pripustil však, že išlo o krajiny, ktoré „potrebujú mať symbol, aby mohli doma vysvetľovať, že aj iní sa postarajú, hoci vedia, že tam utečenci nikdy neostanú,“ priblížil.

Vyšehradská štvorka

S týmto návrhom mali problém krajiny Vyšehradskej štvorky a malo s tým problém napríklad aj Španielsko. Fico atmosféru počas rokovania o tejto téme, ktorá nebola na pláne summitu, označil za nervóznu. „Bolo to nepríjemné, podobne ako na júnovom rokovaní,“ skonštatoval. Vtedy krajiny V4 na summite povinné kvóty zablokovali.

Hoci došlo k „rétorickej roztržke“ medzi V4 a krajinami postihnutými migračnou vlnou, Fico zhodnotil summit ako „veľmi užitočný“. „Už sa nerobila nejaká veľká ideológia,“ opísal atmosféru. „Celkovo musím zhodnotiť, že to, čo predložil predseda Európskej rady Donald Tusk, bolo dobre spracované a vedenie nemôže za pokusy o presadzovanie zavedenia povinného mechanizmu,“ povedal.

Pomoc Maďarsku

Fico na tlačovej konferencii pripomenul aj dohodu krajín Vyšehradskej štvorky pomôcť Maďarsku s ochranou vonkajšej schengenskej hranice so Srbskom.

Slovensko aj Česko pošle 50 policajtov, poľská premiérka prisľúbila 60 – 70 príslušníkov policajného zboru a zároveň každá z týchto krajín poskytne aj technickú pomoc. Zároveň Fico tento typ pomoci s ochranou schengenskej hranice ponúkol aj napríklad Grécku a Taliansku na bilaterálnej báze.

„Snažili sme sa predstaviť toto ako niečo, čo by mohlo fungovať v Grécku alebo Taliansku a opätovne som ponúkol pomoc na bilaterálnej báze v týchto krajinách za Slovensko,“ zdôraznil s tým, že počas summitu kládli veľký dôraz na ochranu schengenu.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O ram

Odporúčame pozrieť

Europoslanci Jurzyca a Štefanec: Robert Fico si dovolil urobiť to, čo si nedovolil urobiť žiadny slovenský premiér

Slovenskí europoslanci žiadajú spoločným listom podpredsedníčku Európskej komisie Věru Jourovú preveriť, či sú kroky predsedu …

Consent choices