Prezident Európskej centrálnej banky (ECB) Mario Draghi nie je nadšený z hospodárskeho vývoja v eurozóne, no uistil, že nebude váhať, ale konať, ak niektoré riziká v spojitosti s infláciou zasiahnu eurozónu viac ako sa očakáva.
Poslanci Výboru pre hospodárske a menové veci naznačili, že ak to bude potrebné, existuje možnosť variovať s nastavením veľkosti, zloženia a doby trvania nákupu aktív ECB. Mario Draghi pred Výborom uznal známky odolnosti eura počas leta, no zároveň zvýraznil stále náročnejšie makroekonomické prostredie. „Septembrové makroekonomické projekcie naznačujú slabšie hospodárske oživenie a pomalší rast inflácie, než sme očakávali na začiatku tohto roka,“ priznal Draghi.
Tieto ukazovatele naznačujú spomalenie rastu v rozvíjajúcich sa ekonomikách, silnejšie euro a nižšie ceny ropy a komodít. Súčasné ceny však majú priaznivý vplyv na náklady a dostupnosť úverov pre firmy či domácnosti. „Menová únia si vyžaduje politické centrum, ktoré môže prijímať trvalé a relevantné hospodárske a finančné rozhodnutia pre eurozónu ako celok a s plnou demokratickou legitimitou,“ povedal Martin Schulz, predseda Európskeho parlamentu.
Elisa Ferreira vyjadrila obavu zo stagnujúceho rastu a hovorila o tom, že by sme v rámci budovania bankovej únie mali dokončiť, čo sme začali. „Členské štáty musia vykonať štrukturálne reformy, a to je kľúčovým prvkom pri budovaní dôvery. To isté platí aj pre realizáciu toho, čo bolo dohodnuté ohľadom bankovej únie, vrátane nastavenia režimu zaistenia vkladu,“ reagoval Draghi.