Vynálezca cyklónového vysávača žaluje spoločnosť Bosch a Siemens!

Keď emisný škandál, tak na všetkých frontoch. Sir James Dyson, vynálezca slávneho (aspoň na západe) cyklónového vysávača Dyson a zakladateľ rovnomennej spoločnosti s ročným obratom 1,5 miliardy eur žaluje spoločnosti Bosch a Siemens. Ich vysávače vraj majú zabudované zariadenia, ktoré až zdvojnásobia príkon vysávačov v momente, keď je ich odpadové vrecko príliš plné. Tým obchádzajú európske regulácie výkonu vysávačov. Predstavitelia napadnutých firiem sa ohradili: „Všetky naše merania prebiehajú v súlade s pravidlami EÚ.“ To môže byť pravda, EÚ normované meranie príkonu vysávačov sa vykonáva s prázdnym odpadovým vreckom.

Nie, toto nie je nový skeč pokračovateľov zoskupenia Monthy Python, ale súčasná regulačná realita v EÚ. A James Dyson nie je škriepny starec, ale nahnevaný biznismen. Patril totiž k najhlasnejším kritikom zavádzania „emisných“ pravidiel pre vysávače a dokonca kvôli tomu navrhoval vystúpiť z EÚ. Nové pravidlá vnímal ako lobistický útok nemeckých výrobcov proti jeho firme. Teraz vracia úder. Čoskoro čakám prvé štúdie o tom, koľko ľudí zomrelo vďaka prečipovaným vysávačom.

Koniec zábavy, v Grécku sa privatizuje. Očakávania sú veľké, veď vyzbierať sa tak má 50 miliárd eur, pričom polovica je určená pre reštrukturalizáciu bankového sektora. No grécka privatizácia skončila pre nezáujem investorov a vládne obštrukcie v rokoch 2010-2015 totálnym fiaskom, keď sa vyzbieralo len zhruba 5 miliárd eur miesto očakávaných 50 miliárd. Tento rok nastáva reštart, keď sa má súčasný privatizačný fond nahradiť novým, viac „akčným“ fondom. Ten bude síce formálne v gréckych rukách, ale pod ostražitým dozorom Komisie. Mnohí ho porovnávajú s nemeckým fondom Treuhand, ktorý vznikol po zjednotení Nemecka a predávala východonemecké podniky.

No len aby podobnosť nebola príliš veľká. Treuhand totiž miesto mnohomiliardového plusu skončil v ťažkom mínuse. Grécke firmy síce nie sú východonemecké (ktoré po prechode na novú marku a strate východného trhu prakticky behom pár týždňov beznádejne bankrotovali), ale bez problémov to nebude. Nemecký Fraport, záujemca o licenciu na prevádzkovanie 14 regionálnych letísk v Grécku, vyjednáva o znížení ceny. Čínsky záujemca o prístav Piraeus trocha nečakane kúpil pred pár dňami aj významný podiel v tureckom prístave Kumport. Ten je síce o dosť menší, no je to jasný signál, že Piraeus nie je pre Číňanov jediná možná investícia v tejto časti Stredomoria.

Záujemci sa hlásia aj o štátnu stávkovú spoločnosť či železnice, no tým sa výpočet ako-tak zaujímavých aktív v Grécku rýchlo skracuje. Nie že by táto krajina nemala čo ponúknuť, no pokiaľ bude nad krajinou gigantické čierne mračno 180 % štátneho dlhu a tým aj hrozba bankrotu a Grexitu, riziková prirážka v cene gréckych aktív bude rovnako veľká.

Viac..  Dôvera v ekonomiku eurozóny aj celej EÚ v júni mierne klesla

Aby sa predišlo podobným nekonečným vzplanutiam euro požiaru raz tu, raz tam, Eurozóna sa chce viac zomknúť. To sme počuli už viac krát ako Horehronie od Kristíny, prichádzajú však aj konkrétne kroky. Na základe Správy piatich prezidentov z júna boli v týchto dňoch zverejnené konkrétne návrhy na vytvorenie európskej fiškálnej rady, ktorá by koordinovala národné fiškálne rady (ako je naša Rada rozpočtovej zodpovednosti). Vzniknúť majú aj národné Rady konkurencieschopnosti, ktoré zasa budú dozerať na konkurencieschopnosť krajiny. V praxi to znamená, že budú sledovať súlad miezd a produktivity a podobné makro ukazovatele. Do tretice, pohnúť by sa mala aj spoločná ochrana bankových vkladov. Tá v preklade znamená, že už budeme ručiť nielen za grécke dlhy, ale aj grécke depozity. Aj preto tento návrh naráža na odpor, ako inak, v Nemecku.

No keď sa bavíme o zdraví bánk, bola to práve Deutsche Bank, ktorá pred pár týždňami vykázala stratu cez šesť miliárd eur. Aby toho nebolo málo, pred pár dňami sa jej podaril unikátny kiks, keď omylom poslala niekomu šesť miliárd eur na účet. Našťastie to nebol nikto zo slovenských politikov a z peňazí sa nepostavil žiaden obchvat, ani nezorganizovala konferencia, a na druhý deň sa banke vrátili.

Peniaze trápia aj Zambiu. Národná mena kwacha zažíva od začiatku roka pád a hrozí ekonomický kolaps krajiny. Prezident sa preto uchýlil k poslednému pokusu. Miesto stláčania tlačidiel v centrálnej banke vyhlásili na minulú nedeľu národný deň modlitieb a pôstu za záchranu meny. Zatiaľ bez valnej odozvy nebies…

Komentár pripravil Martin Vlachynský, INESS.

 

O ram

Odporúčame pozrieť

obchod

Maloobchodné tržby v eurozóne sa v máji vrátili k miernemu rastu

Maloobchodné tržby v eurozóne sa po aprílovom poklese vrátili v máji k miernemu rastu. TASR …

Consent choices