Monika Smolková. PHOTO: © European Union 2013 - EP
Europoslankyňa Monika Smolková. PHOTO: © European Union- EP

Monika Smolková: Zamestnávateľom sa cez eurofondy preplatia náklady na zamestnanca

BRATISLAVA – Slovensko patrí medzi krajiny s najrýchlejšie klesajúcou nezamestnanosťou. Vyplýva to z najnovších údajov Eurostatu. K dispozícii sú pritom desaťtisíce ďalších voľných pracovných miest, o ktoré nie je záujem.
Podľa ministerstva práce príliš veľa ľudí vyštudovalo niečo, s čím sa na trhu práce nevie uplatniť. Preto vymyslelo systém rekvalifikácie a tých, ktorí nemajú prácu vyzýva, aby sa do neho zapojili.

„Slovensko už niekoľko rokov, možno až 8 rokov, nemalo taký voľný počet pracovných miest, ako je to v súčasnosti. Potrebujeme na ne rekvalifikovať mladých ľudí,“ vysvetľuje hovorca rezortu práce Michal Stuška.

A znižovať nezamestnanosť na Slovensku ide pomáhať aj Brusel. Pôjde najmä o finančnú podporu pre dlhodobo nezamestnaných a tiež pre ľudí po 50tke, lebo tí už takisto spadajú do rizikovej skupiny. Zamestnávateľovi sa bude preplácať mzda na zamestnanca. „Sme vyčlenili viac finančných prostriedkov z Európskeho sociáleho fondu, zamestnávateľ môže zamestnancovi ponúknuť akúkoľvek výšku mzdy, ale dostane príspevok maximálne do výšku 488 eur a sedem centov,“ vysvetľuje europoslankyňa Monika Smolková.

Pomôcť má repas

Systém, o ktorom hovorí ministerstvo práce, sa volá repas. Zoznam voľných pracovných miest je dostupný na internete.

Viac..  Martin Hojsík: Úplne zbytočne používame množstvo plastových obalov, v Dunaji je viac plastu ako rýb

Ak uchádzač nespĺňa požadované kritériá na ponúkanú prácu, môže požiadať o rekvalifikačný kurz. Ten sprostredkúva ústredie práce a platí štát. Ľudia, ktorí sú bez práce viac ako rok, majú nárok na špeciálny príspevok. A to v prípade, že dostanú pracovnú ponuku na úrovni minimálnej mzdy.

Aktuálnu ponuku voľných pracovných miest nájdete tu.

„Ak boli v hmotnej núdzi, dostanú po novom aj osobitný príspevok. Vo výške 126 eur na šesť mesiacov,“ dodal Stuška. Aj to má byť spôsob, ako chcú nezamestnaných motivovať, aby mali záujem o prácu.

 

Viac sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O red

Odporúčame pozrieť

zamestnanci

Miera nezamestnanosti v eurozóne aj v EÚ v auguste klesla

Miera nezamestnanosti v eurozóne v auguste 2023 klesla na najnižšiu úroveň v histórii týchto záznamov. …

Consent choices