Jedným z útočníkov bol Omar Ismail Mostefai, identifikovali ho odtlačky

PARÍŽ/BRUSEL – Francúzski vyšetrovatelia identifikovali prvého z atentátnikov, ktorí v piatok v Paríži pri koordinovanom vražednom útoku zabili 129 ľudí. Oznámil to parížsky prokurátor François Molins.

Dvadsaťdeväťročného Francúza Omara Ismaila Mostefaia identifikovali podľa prstov, ktorý vraj našli v koncertnej sále Bataclan.

Mostefai, ktorý žil na parížskom predmestí Courcouronnes, bol jedným z mužov, ktorí spáchali samovražedný atentát namierený proti návštevníkom rockového koncertu v centre Bataclan. Policajný zdroj agentúre AFP povedal, že prvoradou úlohou polície je teraz identifikovať aj ostatných atentátnikov. Policajti tak budú zisťovať, či mali útočníci komplicov.

Zadržaní otec s bratom

Francúzska polícia zo soboty na nedeľu zadržala Mostefaiovho otca a brata, uviedol server BBC. Starší brat identifikovaného útočníka sa na polícii prihlásil dobrovoľne.

„Je to šialené, sám som včera večer bol v Paríži, videl som, aký je tam zmätok,“povedal v sobotu agentúre AFP predtým, ako ho polícia umiestnila do cely predbežného zadržania. Zdôraznil tiež, že sa s bratom niekoľko rokov vôbec nestretával.

Problémy so zákonom

Zo sobotného vyjadrenia parížskeho prokurátora možno vyvodiť, že Mostefai mal dlhodobo problémy so zákonom. V trestnom registri má osem záznamov z rokov 2004 až 2010, nikdy ale nebol vo väzení.

V roku 2010 sa stal terčom sledovania tajnými službami pre údajnú radikalizáciu, ale nikdy nebolo odhalené jeho zapojenie do zločineckého alebo teroristického spolčenia. Podľa agentúry AFP policajti overujú informáciu, že vlani cestoval do Sýrie.

Opustené auto

Stanica Europe 1 oznámila, že v Montreuil našli druhé auto atentátnikov, po ktorom polícia pátrala 36 hodín. Ide o čierny Seat Leon, v ktorom bola zrejme jedna útočiaca skupina, ktorá v piatok strieľala do hostí v kaviarňach a reštauráciách.

Viac..  20 rokov EURES na Slovensku: 21-tisíc pracovných ponúk a 75 búrz práce

Vyšetrovatelia sa domnievajú, že táto skupina po útokoch vyšla z Paríža a možno ešte vysadila jedného útočníka na námestí de la Nation a ten potom odpálil nálože pri jednej kaviarni.

Kontrola polície

Opustené auto tiež znamená, že atentátnici si zrejme auto vymenili a pokračovali v úteku, možno do Belgicka. Nie je vylúčené, že ide o troch mužov zatknutých v sobotu večer v Belgicku. Polícia ich náhodou kontrolovala na hranici v čase, kedy ešte neboli hľadaní.

Potom ich predvolala na výsluch polícia v Bruseli. Je medzi nimi jeden Francúz, ktorý podľa Europe 1 na svoje meno požičal iné auto, ktoré teroristi tiež použili. Ide o Volkswagen Polo, ktoré zostalo pred sálou Bataclan, kde iná skupina pozabíjala 89 ľudí. Zatiaľ nie je jasné, či muž, ktorý auto požičal, tiež v piatok večer strieľal.

Viac sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O red

Odporúčame pozrieť

Islamský štát plánoval útočiť okrem Paríža aj v iných štátoch, tvrdí CNN

WASHINGTON/PARÍŽ / Džihádistická organizácia Islamský štát (IS/Dáiš) plánovala 13. novembra 2015 – v čase série …

Consent choices