Dva dni pred parížskymi útokmi odpovedala na otázky o radikalizácii mladých ľudí v Európe poslankyňa Rachida Datiová (EPP). Datiová vypracovala správu, v ktorej uvádza, že za posledné roky odišlo do Sýrie a Iraku vyše 5000 mladých ľudí. Podľa europoslankyne je na vyriešenie problému nevyhnutná spolupráca medzi členskými štátmi.
„Niektoré školy majú naozaj vážne sociálne problémy, čo vedie k tomu, že sa časť mládeže nestotožňuje s národom, do ktorého patrí. Potom si nájdu najmenší spoločný menovateľ, cez ktorý sa stotožňujú a tým môže byť náboženstvo, respektíve prekrútenie náboženstva,“ povedala poslankyňa v súvislosti s radikalizáciou mladých ľudí na školách. Vzdelávanie pritom spadá do kompetencie štátov a má fungovať ako prevencia a boj proti nerovnostiam. „Každá krajina najskôr potrebuje politiku zameranú na nerovnosti na najmä na školách,“ dodala.
Prípadov nerovností na francúzskych školách narastá, ale nie len tam. „V Európe to bola od začiatku výsostne sociálna otázka. Musíme si priznať, že už dlhodobo sme nedokázali povedať, že naše migračné politiky musia byť európske.“
Ľahkým nástrojom na radikalizáciu mladých je v súčasnosti internet. „Radikalizácia a džihádzismus sa podľa Datiovej najčastejšie vyvíjajú dvomi smermi, buď na internete, alebo vo väzení.“
Navrhuje trestnú zodpovednosť pre veľké internetové firmy: „Nemôžu tvrdiť, že internet je len komunikačný kanál a môže ním prejsť všetko. Internet dnes využívajú všetky teroristické organizácie, aby cez nich pritiahli a získali ľudí.“
Celý rozhovor si môžete pozrieť v priloženom videu: