Slovensko podalo žalobu proti kvótam na prerozdeľovanie utečencov

BRATISLAVA – Slovensko v stredu podalo na Súdny dvor EÚ žalobu proti prerozdeľovaniu utečencov v členských krajinách únie na základe povinných kvót, ktoré v septembri jasnou väčšinou hlasov schválili ministri vnútra európskej dvadsaťosmičky. Novinárom to povedal premiér premiér Robert Fico.

„Toto rozhodnutie bolo prijaté v rozpore s európskym právom. Kvóty považujeme na nerealizovateľné. Prax ukazuje, že kvóty sú fiaskom,“ vyhlásil Fico po zasadnutí kabinetu, ktorý žalobu prerokoval.

Bratislava v žalobe spochybňuje okrem iného právomoc ministrov vnútra rozhodnúť o povinných kvótach na rozmiestnenie utečencov.

Podľa slovenskej vlády bolo v tejto otázke tiež porušené právo národných parlamentov krajín EÚ podieľať sa na príprave rozhodnutí.

Slovensko už po schválení kvót na utečencov tento rok v septembri oznámilo, že sa rozhodnutiu nepodriadi a že ho napadne na únijnom súde. Podľa rozhodnutia ministrov vnútra by si členské krajiny EÚ na základe kvót mali rozdeliť 120 000 utečencov.

Viac..  A. Gajdoš: EÚ musí prijať systémové kroky ohľadom dovozu ukrajinských agrokomodít

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Odporúčame pozrieť

Europsky strom roka

Pri rozvoji územnej samosprávy Slovensku pomôžu odporúčania európskych expertov

Zahraniční experti pripravili pre Slovensko odporúčania na zlepšenie fungovania územnej samosprávy. Návrhy sú súčasťou spoločného …

Consent choices