Slovensko podalo žalobu proti kvótam na prerozdeľovanie utečencov

BRATISLAVA – Slovensko v stredu podalo na Súdny dvor EÚ žalobu proti prerozdeľovaniu utečencov v členských krajinách únie na základe povinných kvót, ktoré v septembri jasnou väčšinou hlasov schválili ministri vnútra európskej dvadsaťosmičky. Novinárom to povedal premiér premiér Robert Fico.

„Toto rozhodnutie bolo prijaté v rozpore s európskym právom. Kvóty považujeme na nerealizovateľné. Prax ukazuje, že kvóty sú fiaskom,“ vyhlásil Fico po zasadnutí kabinetu, ktorý žalobu prerokoval.

Bratislava v žalobe spochybňuje okrem iného právomoc ministrov vnútra rozhodnúť o povinných kvótach na rozmiestnenie utečencov.

Podľa slovenskej vlády bolo v tejto otázke tiež porušené právo národných parlamentov krajín EÚ podieľať sa na príprave rozhodnutí.

Slovensko už po schválení kvót na utečencov tento rok v septembri oznámilo, že sa rozhodnutiu nepodriadi a že ho napadne na únijnom súde. Podľa rozhodnutia ministrov vnútra by si členské krajiny EÚ na základe kvót mali rozdeliť 120 000 utečencov.

Viac..  Slovensko podporí Ukrajinu, ale má podmienky, informuje Neveďalová

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Odporúčame pozrieť

Europoslanci Jurzyca a Štefanec: Robert Fico si dovolil urobiť to, čo si nedovolil urobiť žiadny slovenský premiér

Slovenskí europoslanci žiadajú spoločným listom podpredsedníčku Európskej komisie Věru Jourovú preveriť, či sú kroky predsedu …

Consent choices