Sylvie Guillaume. PHOTO: © European Union 2015

Pomôže zoznam bezpečných krajín pôvodu pri posudzovaní žiadostí o azyl?

Od začiatku roku 2015 prijali členské štáty EÚ v dôsledku migračnej krízy približne milión žiadostí o azyl. Na podporu jednotlivých členských štátov vytvára EÚ možnosť vytvorenia spoločného zoznamu bezpečných krajín pôvodu.

V septembri bol Európskou komisiou navrhnutý zoznam so siedmimi krajinami. Bezpečnou krajinou sa myslí taká, ktorá spĺňa overené a existujúce demokratické princípy a vo vzťahu k občanom neexistujú žiadne formy prenasledovania. Tiež v nej neprebieha vojna a odmieta sa nehumánne a ponižujúce zaobchádzanie.

„Už dnes existujú zoznamy bezpečných krajín pôvodu v členských štátoch. Verím, že cieľom je spoločný postup 28 štátov, teda aj istá forma dodatočnej vzostupnej harmonizácie v otázke bezpečných krajín pôvodu,“ vysvetľuje Sylvie Guillaume zo Skupiny progresívnej aliancie socialistov a demokratov.

Zoznam bezpečných krajín pôvodu sa má využívať ako akási brzda pri žiadostiach o azyl, nie ako nástroj na migračnú krízu. Zahrnuté sú v zozname aj balkánske krajiny, ktorých obyvatelia dnes tvoria 17 % žiadateľov o azyl, no schvália sa približne 2 %. Niektorí môžu veriť, že sa zoznam využije na pozastavenie či neposudzovanie žiadostí, ale rada by som zdôraznila, že hoci je niekto občanom bezpečnej krajiny pôvodu, stále si môže požiadať o azyl v krajine EÚ,“ hovorí poslankyňa.

Viac..  Hodnota obchodných dohôd EÚ predstavuje viac ako dva bilióny eur

Otázka nastáva pri zaradení Turecka do zoznamu bezpečných krajín, o ktorom sa ešte bude diskutovať. Sylvie Guillaume hovorí: Pri porovnaní s kritériami je miera tureckých žiadostí o azyl v EÚ oveľa vyššia a miera kladných odpovedí je tiež vysoká, platí to zvlášť pre ľudí kurdského pôvodu.“

Viac sa dozviete v priloženom videu:

O vik

Odporúčame pozrieť

EK predstavuje osvedčené postupy na zlepšenie spolupráce členov EÚ pri azylových postupoch

Komisia predstavila súbor osvedčených postupov na zabezpečenie účinnosti dublinského nariadenia III, ktoré predsedníčka von der Leyenová oznámila v …

Consent choices