Bitúnky
„Ošípané sa na Slovensku predávajú v živom za cenu 1 euro za 1 kilogram živej hmotnosti. Ide približne o 30 percentný pokles oproti situácii, ktorá platila ešte pred ruským embargom,“ uviedla hovorkyňa Poľnohospodárskej a potravinovej komory Jana Holeciová.
Kravy s vysokou úžitkovosťou, ktoré by mohli dávať mlieko, tak skončia na bitúnku. V poľnohospodárskom podniku v Kostolišti zredukujú 140 kusov kráv na nulu. K tejto zlej finančnej situácii sa dostali aj kvôli tomu, že v tomto roku nemohli straty na mlieku kompenzovať výsledkami rastlinnej výroby.
„Dlhotrvajúce sucho a horúčavy odkrojili aj z tohto koláča a nemáme iné východisko ako vyriešiť hospodársky výsledok nášho podniku,“ vysvetlil agronóm Stanislav Haramia.
Nezamestnanosť
Ako dodala Jana Holeciová, keďže je na slovenských a európskych trhoch veľa prebytkov mlieka, tak nákupná cena mlieka automaticky klesá. Likvidácia živočíšnej výroby sa podpíše pod zamestnanosť.
„Veľa ľudí v strednom veku príde o prácu. Keď stratíte prácu v tomto regióne pár rokov pred dôchodkom, nemáte potom kam ísť,“ povedali zamestnankyne miestneho družstva v Kostolišti.
Viac sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.