Koniec dotácií na vývoz potravín. Domáci pestovatelia sa radujú

BRATISLAVA – Svetová obchodná organizácia ruší dotácie na vývoz poľnohospodárskych produktov. Bohaté krajiny ich stopnú okamžite, slabšie do roku 2018. Týmto krokom chcú podporiť predaj od domácich pestovateľov, ktorí nedokážu konkurovať lacným komoditám dovážaným zo zahraničia.

Poľnohospodári v malých a rozvojových krajinách sú už niekoľko rokov na pokraji krachu.

Svoje produkty nedokážu ponúknuť tak lacno, ako silné poľnohospodárske krajiny, ktorým za vývoz platia. Tie vďaka dotáciám dokážu predaj poľnohospodárskych produktov stiahnuť až pod výrobnú cenu. Zrušenie dotácií by malo tento cenový boj vyrovnať.

„To už budú iné cenové hladiny a slovenskí pestovatelia budú konkurencieschopnejší,“
potvrdila hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Jana Holéciová.

 

Potraviny zo zahraničia

EÚ dotácie na vývoz medzi členskými štátmi zrušila už v minulosti, ale z ostatných štátov stále dovážame tony potravín.

Turecko nás okrem tropického ovocia zásobuje hruškami, uhorkami a cibuľou, cesnak a reďkovky privážame z Číny a ďalšími veľkými slovenskými dodávateľmi je napríklad Ukrajina, odkiaľ dovážame mrkvu, alebo Macedónsko s paradajkami, uhorkami a cibuľou.

„Je to veľmi dobrý nápad, ale otázne je, či pri tej sadzbe DPH budeme vedieť vyrobiť také množstvo, aby sme uspokojili obchody,“ myslí si analytik Ľubomír Drahovský.

Viac..  Slovensko podporí Ukrajinu, ale má podmienky, informuje Neveďalová

Budú potraviny drahšie?

Problém je aj v tom, že dohoda, ktorú podpísali na sklonku minulého týždňa v Nairobi, nepomáha slabším krajinám, iba oslabí tie väčšie. Otázne teda je, či ceny potravín v budúcnosti neporastú.

„Samozrejme, priama úmera by ukazovala, že keď sa strhne dotácia, tie ceny by mohli ísť hore, ale zas treba si uvedomiť, že konkurencia v maloobchode aj importérov je pomerne veľká, ovocie a zelenina sa kazí, treba to rýchlo predať,“ hovorí Drahovský.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Odporúčame pozrieť

Slovensko podporí Ukrajinu, ale má podmienky, informuje Neveďalová

Našou hostkou v Ranných Novinách TV JOJ bola poslankyňa Európskeho parlamentu Katarína Roth Neveďalová. Ako …

Consent choices