Ján Rudolf: Neprídeme o miliardu eur, ale o viac ako miliardu

BRATISLAVA – Slovensko môže prísť pri eurofondoch o viac ako miliardu eur. Vyhlásil to expert SaS na eurofondy Ján Rudolf. Za nedočerpaním všetkých prostriedkov je podľa Rudolfa zlý manažment eurofondov na Slovensku.

„Neprídeme o miliardu eur, ale o viac ako miliardu. Podpredseda vlády Ľubomír Vážny hovorí o tom, že prídeme o peniaze, ktoré nestihneme vyčerpať, ale ešte sú tu takzvané korekcie. To znamená, že Európska komisia bude auditovať všetky projekty a programy po skončení obdobia v priebehu budúceho roka,“ dodal. Ak Európska komisia podľa Rudolfa zistí pochybenia napríklad pri verejnom obstarávaní, uplatní korekciu, čiže určitú čiastku alebo percento peňazí na projekt nepreplatí.

Zlý manažment

Podpredseda vlády pre investície Ľubomír Vážny  predpokladal, že k 31. decembru tohto roka by sa malo dosiahnuť čerpanie eurofondov na úrovni 10,4 miliárd až 10,6 miliárd eur, teda asi 92 percent alokácie. „V prípade, že by sa stanovené čerpanie podarilo naplniť, na rok 2016 by zostalo zúčtovať niečo vyše 800 miliónov až 1 miliarda eur,“ uviedol.

Za nedočerpaním všetkých prostriedkov je podľa Rudolfa zlý manažment eurofondov na Slovensku. „Máme deväť rokov možnosť čerpať eurofondy. Vláda nedokázala za tých deväť rokov zabezpečiť, aby sme peniaze vyčerpali efektívne. Sú to politické nominácie, eurofondy nespravujú odborníci, ale politici, ich deti, vnuci, susedia,“ poukázal.

Vyššia strata

Z informácií, ktoré tento mesiac poskytol Vážny, vyplýva, že podpriemernú úroveň čerpania majú programy Vzdelávanie 86,14 percenta (467,5 milióna eur z 542,73 milióna eur), Informatizácia spoločnosti 85,34 percenta (719,89 z 843,6), Zdravotníctvo 85,24 percenta (213,1 z 250), Technická pomoc 82,49  percenta (80,51 z 97,6), Životné prostredie 81,01 percenta (1,474 miliardy eur z 1,820 moliardy eur) a Konkurencieschopnosť a hospodársky rast 77,87 percenta (754,04 milióna eur z 968,25 milióna eur).

Čerpanie eurofondov kritizuje aj podpredseda KDH Pavol Zajac, podľa ktorého Slovensku z eurofondov prepadne viac ako 1,5 miliardy. Ako povedal, s blížiacim sa koncom roka 2015 je už definitívne jasné, že z prideleného balíka eurofondov vo výške 11,5 miliardy eur Slovensko nenávratne stratí viac ako 1,5 miliardy.

Výnimka

„Skoro jedna miliarda sa nestihne vyčerpať, a viac ako 543 miliónov eur nám EÚ už nepreplatí z dôvodu chýb, predražených nákupov alebo netransparentných obstarávaní,“ povedal Zajac s tým, že stane sa to napriek tomu, že Slovenská republika dostala v roku 2013 od Európskej komisie spolu s Rumunskom výnimku na predlžené čerpanie o ďalší rok, keďže sme patrili dlhodobo medzi krajiny s najhorším poberaním zdrojov EÚ.

Viac..  M. Beňová: Komisia by mala najskôr vedieť šetriť, až potom si pýtať ďalšie peniaze

Zajac tiež upozornil, že doterajšie čerpanie eurofondov bolo nastavené v roku 2006 prvou vládou Roberta Fica. „Určila veľký počet operačných programov a ich riadiacich orgánov, zadefinovala zložitý byrokratický proces, ktorý umožňoval netransparentný výber uchádzačov o finančný príspevok z fondov EÚ. Preto je hlavná zodpovednosť za nedočerpanie eurofondov v období 2007-2013 na strane vlády Roberta Fica, ktorý tu vládne už osem rokov a preto za tento stav nesie plnú politickú zodpovednosť,“ vyhlásil Zajac.

Znôška hlúpostí

Podpredseda vlády pre investície Ľubomír Vážny na brífingu v Banskej Bystrici označil vyjadrenia opozičných politikov ako „znôšku hlúpostí“. „Keby sa hneď nič neudialo, dnes viem povedať, že zostatok na čerpanie, na doúčtovanie v roku 2016 je 0,7 miliardy eur, čiže nie je to viac ako 1 miliarda,“ povedal.

Slovensko má aktuálne podľa Vážneho certifikované čerpanie v hodnote 10,5 miliardy eur, čo predstavuje 90 percent alokácie. „Ministerstvo financií obdržalo ďalšie žiadosti o platby v hodnote 0,5 miliardy eur, čo znamená, že do konca roku budeme mať výdaje približne 10,7 až 10,8 miliardy eur, čo predstavuje približne 94 percent z celkovej alokácie 11,5 miliardy eur,“ uviedol ďalej Vážny.

Prvá polovica decembra

„Na doúčtovanie v roku 2016 nám ostane 0,7 miliardy eur. Ak sa nám ich podarí naplniť, bude vyčerpaná celková suma,“ pokračoval. Na obvinenia, že Slovensko nedočerpalo ani prostriedky z roku 2012, na ktoré dostalo výnimku do konca tohto roku, Ľubomír Vážny uviedol, že tento záväzok sme si splnili v prvej polovici decembra, teda v termíne.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Odporúčame pozrieť

Ivan Štefanec: Nechceme zo Slovenska druhé Maďarsko

Európska ľudová strana navrhuje diskusiu o situácii na Slovensku na budúcotýždňovom plenárnom zasadnutí. Podľa europoslanca …

Consent choices