Monika Smolková: Z dočasnej kontroly hraníc môže byť stála, a to nikto nechce

BRATISLAVA – Funguje nám ešte Schengen? Túto otázku si kladú mnohí, keďže svoje hrancie neustále zatvárajú ďalšie krajiny. Pred pár dňami tak urobilo Dánsko, aj Švédsko. Ani zima totiž nespomalila tok migrantov natoľko, ako sa pôvodne prepokladalo. Takéto nárazové zatváranie hraníc môže podľa odborníkov trvať ešte dlhé mesiace.

Pred pár mesiacmi to spustili Nemci, zatvárala sa hranica medzi Rakúskom a Slovinskom, priebežne sa od Európy odstriháva Škandinávia. Neustále zatváranie a otváranie hraníc spôsobuje veľké problémy najmä obyčajným ľuďom

Ľudia bývajú v Nemecku, pracujú vo Francúzsku. Delí ich jeden most, na ktorom kvôli kontrolám trávia hodiny v aute navyše. Takýto scenár zažívajú obyvatelia pohrančných oblastí. Problém je pritom tisíce kilometrov ďalej.

„Grécko to v súčasnosti vôbec nezvláda, preto aj Európsky parlamente už osem mesiacov presadzoval vytvorenie európskej pohraničnej stráže, čo sa koncom roka podarilo,“ vysvetľuje poslanec Európskeho parlamentu za Európsku ľudovú stranu Ivan Štefanec.

Rozpad Schengenu

„Aby sme spoločnými silami chránili vonkajšie hranice Schengenu a nie každý štát samostatne, pretože to by bol krok späť. Z dočasnej kontroly môže byť stála kontrola a to určite nikto nechce,“ dodala Monika Smolková z Aliancie socialistov a demokratov.

Po odstrihnutí Škandinávie sa z tranzitného Nemecka stane cieľovka. A to je ďalší nápor. Čo bude teda so Schengenom ďalej? „Politici nedovolia, aby sa Schengen zrušil alebo aby bol výrazným spôsobom obmedzovaný,“ myslí si bezpečnostný analytik Jaroslav Naď.

Viac..  Ivan Štefanec: Deti musia byť pred nebezpečnými hračkami dostatočne chránené

Hraničné kontroly

Novú, lepšiu ochranu, už schválila Rada, aj Európsky parlament. So zavádzaním dočasných hraničných kontrol má skoncovať posilnenie vonkajších hraníc Schengenu, o ktorom sa dlhé mesiace viac hovorí, ako realizuje.

„Frontex sa zmení na účinnú ochranu vonkajších hraníc pomocou špeciálnych jednotiek, do ktorých aj Slovensko má prispieť určitým kontingentom,“ vysvetľuje europoslanec Miroslav Mikolášik.

Lenže kým bude nový systém Frontex fungovať naplno, prejde podľa odborníkov 5 až 6 mesiacov. A minimálne dovtedy sa budú rôzne hranice neustále nárazovo zatvárať.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Odporúčame pozrieť

Ivan Štefanec: Digitálne produkty budú bezpečnejšie

Európsky parlament chce presadiť nový zákon o kybernetickej odolnosti. Mohlo by sa tak stať začiatkom …

Consent choices