žitňanská
Europoslankyňa Jana Žitňanská. PHOTO: © European Union- EP.

Jana Žitňanská: Ak bude exodus pokračovať, prítomnosť kresťanov a ich kultúra navždy zmizne z Blízkeho východu

Európsky parlament vo štvrtok vyzval medzinárodné spoločenstvo, aby urýchlene prijalo opatrenia na zastavenie systematického hromadného vyvražďovania príslušníkov náboženských menšín takzvaným Islamským štátom (IS) na území Iraku a Sýrie. Uznesenie EP nadviazalo na plenárnu rozpravu z 20. januára so šéfkou diplomacie EÚ Federicou Mogherini, v rámci ktorej mnohí poslanci žiadali okamžité opatrenia na ochranu všetkých náboženských skupín a menšín pred útokmi IS.

Parlament čo najdôraznejšie odsúdil takzvaný Islamský štát/Dá’iš, ktorý neslýchaným spôsobom porušuje ľudské práva a svoje útoky smeruje predovšetkým na kresťanov, jezidov, Turkménov, šiitov, Šabakov, Sabejcov-mandejcov, Kakajov a sunitov nesúhlasiacich s jeho interpretáciou islamu. Tieto činy predstavujú podľa Rímskeho štatútu Medzinárodného trestného súdu (ICC) vojnové zločiny a zločiny proti ľudskosti a podľa poslancov mali by byť kvalifikované ako genocída.

Uznesenie požaduje zriadenie postu stáleho osobitného zástupcu pre slobodu náboženského vyznania a viery EÚ a vyzýva celú medzinárodnú komunitu, aby na svojom území zabránili páchaniu vojnových zločinov, zločinov proti ľudskosti a genocídy. Členské štáty EÚ by podľa poslancov mali zreformovať svoje právne a jurisdikčné systémy s cieľom zabrániť svojim štátnym príslušníkom vycestovať a pripojiť sa k IŠ/Dá’išu či iným teroristickým organizáciám a v prípade, že vycestujú a zúčastnia sa na nimi páchaných zločinoch, zaistiť ich bezodkladné trestné stíhanie.

Reakcie slovenských poslancov

„Menšiny sú v každom konflikte tou najzraniteľnejšou skupinou. Pri strašných udalostiach, ktoré sa dnes dejú v Sýrii a v Iraku nestačia slovné deklarácie. Ide o ľudské životy a Európa musí podniknúť konkrétne kroky. Ak niekto potrebuje našu ochranu a azyl, tak sú to práve príslušníci náboženských a etnických menšín,“ uviedol poslanec Ivan Štefanec (EPP, SK).

Viac..  Ivan Štefanec: Výrobu áut zbytočne nepredražujme

„Kresťania zo strachu o svoj život opúšťajú Irak a Sýriu už roky, tisíce z nich boli radikálmi Dá’išu zavraždení. Ak bude exodus pokračovať, prítomnosť kresťanov a ich 2000 rokov stará kultúra navždy zmizne z Blízkeho východu. Presne o to Dá’išu ide. Je našou povinnosťou poskytnúť týmto ľuďom pomoc a zachrániť ich pred genocídou,“ uviedla poslankyňa Jana Žitňanská (ECR, SK).

Súvislosti

IŠ/Dá’iš sa v Iraku a v Sýrii dopúšťa systematického a rozsiahleho násilia a porušovania medzinárodného práva v oblasti ľudských práv a medzinárodného humanitárneho práva voči príslušníkom menšín. Podľa OSN mnohé z týchto činov napĺňajú podstatu vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti.

O dac

Odporúčame pozrieť

Ivan Štefanec: Digitálne produkty budú bezpečnejšie

Európsky parlament chce presadiť nový zákon o kybernetickej odolnosti. Mohlo by sa tak stať začiatkom …

Consent choices