Macedónsko úplne zatvorilo hranice pred utečencami

SKOPJE – Macedónsko úplne uzavrelo svoju hranicu pre utečencov, uviedla s odvolaním sa na nemenovaný policajný zdroj agentúra Reuters. Krajina tak reagovala na rozhodnutie Slovinska a Srbska, ktoré tiež začali uplatňovať nové opatrenia pre vstup na svoje územie.

Na grécko-macedónsku hranicu sa pritom tiesnia tisíce utečencov. Podľa macedónskeho ministerstva vnútra do krajiny v utorok z Grécka nevstúpil už žiaden migrant.

Slovinsko začalo od polnoci uplatňovať nový režim vstupu do schengenskej zóny a nebude preto prijímať migrantov bez platných víz a pasov, uviedla Ľubľana.

Zberný tábor

Na tieto zmeny ihneď reagoval Belehrad a oznámil, že zavedie rovnaké opatrenia na svojej južnej hranici s Macedónskom a Bulharskom, pretože si krajina nemôže dovoliť, aby „sa stala zberným táborom pre utečencov“.

Krajiny na takzvanej balkánskej migračné trase – od Macedónska cez Srbsko, Chorvátsko a Slovinsko až po Rakúsko – začali už vo februári uplatňovať na hraniciach prísnejšie pravidlá pre vpúšťanie migrantov.

Viac..  Ivan Štefanec: Vstup Ukrajiny do EÚ bude mať na Slovensko významný dopad

To viedlo k výraznejšiemu zníženiu počtu postupujúcich utečencov a k ich nahromadeniu v Grécku. V súčasnej dobe je tam na 37 000 utečencov, z toho najviac – vyše 13 000 – pri hraniciach s Macedónskom.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Odporúčame pozrieť

EÚ pomáha Grécku hasiť ničivé lesné požiare

Členské krajiny EÚ zmobilizovali 11 hasičských lietadiel a jeden vrtuľník z rezervy rescEU na pomoc …

Consent choices