Filippo Grandi
Vysoký komisár OSN pre utečencov Filippo Grandi sa prihovára poslancom EP. PHOTO: © European Union 2016.

Vysoký komisár OSN pre utečencov: EÚ prežíva okamih pravdy, v ktorom by mala potvrdiť svoje hodnoty

Predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz na úvod rozpravy s vysokým komisárom OSN pre utečencov Filippom Grandim poukázal na trvalé úsilie EP o potláčanie všetkých foriem násilia na ženách, či už v ich domácich krajinách, pri úteku alebo pri príchode na územie EÚ. Filippo Grandi vyzval Úniu, aby potvrdila svoje hodnoty a odmietla automatickú celoplošnú návratovú politiku bez ochranných ustanovení.

Martin Schulz vzdal počas rozpravy hold aktivistke za ľudské práva Berte Càceres a vyzval vládu Hondurasu, aby prijala všetky potrebné opatrenia na vypátranie a odsúdenie jej vrahov.

Filippo Grandi zdôraznil, že na čele 20% rodín, ktoré utekajú zo Sýrie, stoja ženy. Pripomenul tiež, že od začiatku roka 2016 je počet osamote cestujúcich žien, tehotných žien a žien s deťmi vyšší, ako počet prichádzajúcich mužov. „Dievčatá a ženy sú neúmerne vystavované násiliu a sexuálnemu obťažovaniu zo strany zločineckých sietí a prevádzačov,“ uviedol a vyzval na zavedenie bezpečných azylových ciest, ktoré by umožnili obísť obchodníkov s ľuďmi.

Viac..  Týždeň v EP: Vodičské preukazy, boj proti podvodom, klimatická konferencia či Eurobarometer

O dac

Odporúčame pozrieť

EK predstavuje osvedčené postupy na zlepšenie spolupráce členov EÚ pri azylových postupoch

Komisia predstavila súbor osvedčených postupov na zabezpečenie účinnosti dublinského nariadenia III, ktoré predsedníčka von der Leyenová oznámila v …

Consent choices