Podľa slovenského europoslanca a člena Delegácie pri Parlamentnom výbore pre pridruženie EÚ – Ukrajina Ivana Štefanca (KDH, EĽS) môže negatívny výsledok holandského referenda proces zbližovania medzi Ukrajinou a Európskou úniou spomaliť, ale nie zastaviť.
„Referendum musí holandská vláda vziať do úvahy, no nemá pre ňu záväzný charakter. Bude záležať na tom, či podľahne vlne euroskepticizmu, alebo sa k téme postaví zodpovedne. V každom prípade asociačná dohoda týmto nekončí. Jej realizácia prinesie hospodársky rast pre Ukrajinu, Európsku úniu ako celok, ale najmä pre východné regióny Slovenska.“
Štefanec upozorňuje, že asociačná dohoda ešte neznamená rýchle prijatie krajiny do Európskej únie.
„Dohoda len upravuje vzťahy medzi EÚ a daným štátom, otvára možnosti pre zvýšenie obchodnej výmeny a na to je potrebná čiastočná harmonizácia legislatívy. Slovensko dohodu podpísalo v roku 1993 a do Únie vstúpilo až o jedenásť rokov neskôr. Takéto zmluvy máme uzatvorené aj s Tureckom (1964), Tuniskom (1998), Marokom (2000), Izraelom (2000), Palestínskou samosprávu (1997), Egyptom (2004), Jordánskom (1997), Libanonom (2003), Alžírskom (2002) a so Sýriou (2004). Najmä v prípade Ukrajiny je aj významným faktorom stabilizácie nášho susedstva.“
Podľa Štefanca je holandské referendum zdvihnutým prstom, ktorý nás upozorňuje ako slabo dokážeme čeliť ruskej propagande a dezinformáciám.
„Sledoval som predreferendovú kampaň a aktivisti proti prijatiu asociačnej dohody len opakovali tvrdenia a schémy používané kremeľskou propagandou. V niektorých prípadoch sa neváhali uchýliť k otvoreným klamstvám. Je chybou, že na takéto prejavy nevieme dať adekvátnu odpoveď.“