lajcak
Európski ministri s tureckým ministrom zahraničných vecí Mevlütom Cavusoglum a tureckým ministrom pre európsku integráciu Volkanom Bozkirom. PHOTO: MZV.

Lajčák: Riešenie migračnej krízy sa dostáva do zásadnej novej etapy

Atény/Istanbul (10. apríla) – Opatrenia na zastavenie migračných prúdov, ktoré Európska únia schválila len v polovici marca, začínajú fungovať. Po víkendovej návšteve Grécka a Turecka to konštatoval minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák. 

Grécko a Turecko sú najviac vystavené migračnému náporu, hrajú dôležitú úlohu pri jeho zastavení i pri napĺňaní európskych dohôd na riešenie nekontrolovanej migrácie. Minister M. Lajčák obe krajiny navštívil spoločne s holandským ministrom zahraničných vecí za predsednícku krajinu EÚ a s kolegami z Francúzska, Talianska, Malty a Portugalska.

„Bola to veľmi dôležitá a užitočná cesta. Spoločne sme mohli zhodnotiť situáciu priamo v teréne tri týždne po prijatí zásadných európskych rozhodnutí v boji proti migračnej kríze,“ uviedol minister M. Lajčák.

Ministri počas pobytu v Aténach v piatok a v sobotu rokovali so širokou škálou partnerov: prezidentom krajiny Prokopisom Pavlopoulosom, premiérom Alexisom Tsiprasom, členmi gréckej vlády a zástupcami úradov, ktoré pracujú na zvládaní migračnej krízy v krajine, ako aj s predstaviteľmi medzinárodných a mimovládnych organizácií, ktoré v Grécku pomáhajú. Ministri navštívili aj prijímacie centrum pre migrantov Elaionis na predmestí Atén. 

„Cieľom návštevy v Grécku bolo ukázať solidaritu v migračnej kríze. Jednak pri pokrývaní humanitárnych potrieb, ktoré vyplývajú z príchodu a pobytu tisícov migrantov, ale aj pri posilňovaní kapacít na vykonávanie azylových procedúr a návratovú politiku,“ zdôraznil minister M. Lajčák. 

„Moja cesta s piatimi európskymi kolegami do Atén a Istanbulu bola tiež gestom pochopenia a podpory pre nášho partnera Grécko a pre dôležitú kandidátsku krajinu Turecko. Toto nie je ich kríza, nie sú v nej sami – majú zodpovedných a solidárnych priateľov, ktorí sa zapájajú do spoločných riešení,“ poznamenal minister M. Lajčák.  

Ministri po pobyte v Grécku konštatovali, že v súčasnosti sa už podarilo zlepšiť ochranu vonkajšej hranice EÚ, zaviesť dôkladnejšie kontroly osôb vstupujúcich do EÚ, začínajú sa vytvárať podmienky pre normálny azylový proces a legálny príchod tých utečencov, ktorí naozaj potrebujú ochranu, a tým sa rozbíja aj bezohľadný prevadzačský biznis.

Minister M. Lajčák ocenil Grécko za prácu vykonanú v tomto smere od marcového summitu EÚ: „V krátkom čase dokázalo Grécko vybudovať komplexný systém registračných a prijímacích centier pre migrantov. Našou úlohou ako európskych partnerov je pomôcť, aby fungovali naplno a udržateľne. Teraz musíme všetci prispieť svojim dielom.“ 

Pre Slovensko mala návšteva organizovaná holandským predsedníctvom veľký význam aj v tom, že slovenské predsedníctvo, ktoré nasleduje po holandskom, bude pokračovať v práci rozbehnutej v tejto oblasti: „Bolo veľmi užitočné priamo v teréne počuť hodnotenie od rôznych aktérov. Pre nás je dôležité byť pri tom, lebo toto je celoeurópska téma a bude aj na našom predsedníckom stole – bude to jedna z hlavných tém a priorít,“ upozornil minister M. Lajčák a zdôraznil: „Ochrana vonkajších hraníc, registrácia migrantov, fungujúca návratová politika a celoeurópsky prístup sú veci, ktoré sme žiadali od začiatku. A keďže vrámci EÚ už existuje zhoda na ich plnení, dostávame sa do zásadne novej etapy riešenia migračnej krízy.“

Po návšteve v Aténach pokračovali štyria európski ministri, vrátane M. Lajčáka do Istanbulu, kde rokovali s tureckým ministrom zahraničných vecí Mevlütom Cavusoglum a ministrom pre európsku integráciu Volkanom Bozkirom. Témou ich rozhovorov bolo napĺňanie dohody EÚ s Tureckom o vracaní a presídľovaní migrantov ako aj otázky tureckého prístupového procesu do EÚ. 

Viac..  Peňažné prevody v eurách prídu po novom do desiatich sekúnd

Minister M. Lajčák tureckým partnerom tlmočil, že Slovensko považuje Turecko za kľúčového partnera pri riešení migračnej krízy a presadzuje posilnenie strategického politického dialógu s Ankarou. Rovnako podporujeme aj turecký prístupový proces do EÚ, pričom rozširovanie by malo byť jednou z hlavných priorít nášho predsedníctva v Rade EÚ.

O red

Odporúčame pozrieť

Orbán môže získať obrovský vplyv v Rade EÚ, ak lídri Únie nezakročia

Krok predsedu Európskej rady Charlesa Michela, ktorý avizoval, že bude v júni kandidovať vo voľbách …

Consent choices