BRATISLAVA – Mnohí Slováci nikdy nedržali v ruke 500-eurovú bankovku. Ekonómovia o jej zrušení hovorili už dlhšie, Európska centrálna banka už o niekoľko dní, 4. mája rozhodne o tom, akým spôsobom ju stiahnu z obehu.
Informáciu zverejnil nemecký denník Handelsblatt, ECB zatiaľ oficiálne stanovisko neposkytla. Podľa denníka bude na jej stiahnutie existovať viacero spôsobov, bude sa ňou dať platiť ako doteraz a tiež sa bude dať vymeniť v centrálnej banke za nižšie nominálne hodnoty. O zrušení 500 eurovky hovoril medzi prvými šéf londýnskej banky. Podľa neho takáto vysoká bankovka neslúži bežným ľuďom, ale zločincom.
Bankovka je v obehu od roku 2002 a nie je na nej nič špecifické. Obe strany zobrazujú modernú architektúru. Kritické hlasy sa dostali už aj do Frankfurtu, kde sídli banka bánk.
“Európska centrálna banka zvažuje zrušenie 500-eurovej bankovky. Pracuje sa na tom, ako to čo najlepšie implementovať a odkomunikovať,” povedal prezident Európskej centrálnej banky Mario Draghi.
Osem miliónov
Niekto 500 eur nezarobí ani za mesiac, preto je jej výskyt v Európe výnimočný. Cudzia je Slovákom mladším, starším, pracujúcim v montérkach, či v obleku.
Národná banka Slovenska ich pritom od prijatia eura vytlačila cez 8 miliónov. “Čo predstavuje priemerne jeden a pol kusa na obyvateľa za minulý rok,” tvrdí hovorkyňa NBS Martina Solčányiová.
Kriminálnici a kúzelníci
Podľa bývalého šéfa jednej z londýnskych bánk slúži 500-urová bankovka najmä kriminálnikom a daňovým kúzelníkom. “Bankovky s vysokou hodnotou hrajú malú úlohu vo fungovaní legálnej ekonomiky, zato v nelegálnej ekonomike hrajú úlohu kľúčovú. Iróniou je, že zločincom ich poskytujú štáty samotné,“povedal bývalý šéf banky Standard Chartered Peter Sands.
“Banky centrálne takto podporujú čiernu ekonomiku a úniky,” myslí si ekonóm SAV Peter Baláž. Zrušenie bankoviek skorumpované elity a kriminálnikov nezastaví, sťaží im to však život.