Monika Smolková. PHOTO: © European Union 2013 - EP
Europoslankyňa Monika Smolková. PHOTO: © European Union- EP

Monika Smolková: Európska komisia je v strese, nevie zvládnuť migračnú krízu

BRATISLAVA/BRUSEL – Slovenská vláda razantne odmieta platiť za neprijatých migrantov. Lenže eurokomisári Vyšehradskej štvorky, ktorá vyjadrila svoje nie utečencom i kvótam, v Bruseli mlčia.
Proti pokute vo výške 250 000 eur za každého neprijatého azylanta sa vo štvrtok postavili aj poslanci v parlamente. Tí dokonca hovoria o tom, že Európska komisia je úplne odtrhnutá od reality.

„Európska komisia neuveriteľne prestrelila,“ myslí si poslankyňa Veronika Remišová.

„Mám trošku problém porozumieť, prečo Komisia prišla s týmto návrhom,“ priznal minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák.

„Je to nie solidarita, ale je to priama cesta na ohrozenie alebo na ukončenie európskeho projektu,“ domnieva sa poslanec Jozef Viskupič.

Zhoda v otázke migrantov

Opozícia s koalíciou sa v otázke migračnej krízy zhoduje. V Bruseli to ale tak nevyzerá. Česká eurokomisárka Věra Jourová upozorňuje, že predstavitelia Vyšehradskej štvorky v belgickej metropole mlčia.

„Nehovorili o tom všetci komisári. Alebo tam neboli, alebo sa nevyjadrovali,“ odpovedala eurokomisárka pre denník iDnes.cz na otázku, či mali aj iní eurokomisári výhrady ako ona.

Eurosposlankyňa Smolková: Európska komisia je v strese

„Každý z nás denne prijíma rôzne rozhodnutia, ale z praxe vieme, že najhoršie rozhodnutia sa prijímajú keď sme v strese, keď „nám horí za pätami“. Návrh Komisie udeľovať pokuty za neprijatie migrantov svedčí o tom, že Komisia je v strese, nevie zvládnuť migračnú krízu, nedarí sa uplatňovať ani tie nariadenia, ktoré boli doteraz prijaté, preto zúfalo sa snaží prísť s niečím novým. Celá migračná kríza je zo strany Komisie nezvládnutá od úplného začiatku, je nekoncepčná a nedáva záruky toho, že pri príchode ďalších utečencov sa nám nerozpadne Schengen. Politika Komisie na riešenie migračnej krízy ešte viac posilní proti-európske strany v jednotlivých členských štátoch,“ hovorí europoslankyňa Monika Smolková.
„Európska komisia o tomto návrhu rozhodovala v stredu, prebehla o tom diskusia, následne bol tento návrh prijatý konsenzom,“ ozrejmil hovorca Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Andrej Králik.

Viac..  Vestagerová dočasne opúšťa eurokomisiu, chce šéfovať Európskej investičnej banke

Neprítomný Šefčovič

Eurokomisár zo Slovenska, ktoré je absolútne proti azylovej politike Bruseli, sa rokovaní nezúčastnil. Maroš Šefčovič je totiž na zahraničnej ceste v OSN.

„Komisár ale nemôže zastupovať národné záujmy štátu, ktorý ho nominoval. To nie je jeho povinnosťou, to nie je ani možnosťou člena Komisie,“ vysvetlil hovorca ministerstva zahraničných vecí Peter Stano. O návrhu bude hlasovať Rada a Európsky parlament. Kým sa tak stane, ubehne ešte niekoľko mesiacov.

Viac sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O red

Odporúčame pozrieť

migranti

Baerbocková varuje pred navrhovanými krízovými migračnými pravidlami EÚ

Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková sa vyslovila proti zahrnutiu tzv. krízových nariadení do reformy …

Consent choices